04. 05. 2021 15:29 | DOMAŽLICE/kc

Batoľa zomrelo po konzumácii surovej fazule. Lekár, ktorý mu vypláchol žalúdok, čelí obžalobe

Znalci vyhodnotili postup lekára ako nesprávny.

Nemocnica v Domažliciach.
Nemocnica v Domažliciach. Foto: Profimedia.sk

Český doktor čelí obžalobe zo zavinenia smrti batoľaťa, ktoré vlani v marci priviezli do Domažlickej nemocnice po konzumácii surovej fazule.

Podľa vyšetrovateľov zvolil nesprávny postup, keď chlapcovi vypláchol žalúdok solným roztokom, informuje portál iDNES.

„Môžem potvrdiť, že sme zo spáchania zločinu usmrtenia z nedbalosti obvinili šesťdesiatročného muža," uviedla policajná hovorkyňa Dagmar Brožová.

Lekárovi hrozí trest odňatia slobody v rozpätí od 1 do 6 rokov.

Vyšetrovatelia uviedli, že 16-mesačný chlapec vlani v marci zjedol 10 surových fazúľ. Rodičia ho previezli do nemocnice, kde mu lekár vypláchol žalúdok soľným roztokom. Dieťa po niekoľkých hodinách zomrelo.

Znalci vyhodnotili postup lekára ako nesprávny. Chlapca mal nechať čo najskôr previezť na špecializované pracovisko na gastroskopiu, kde mu mali fazule zo žalúdka odstrániť.

Podľa portálu Novinky.cz dieťa zomrelo na následky dehydratácie mozgových budniek, ktorú zrejme spôsobil hypertonický roztok v kombinácii s toxickými účinkami fazule.

Surová fazuľa je jedovatá. Obsahuje toxín fytohemaglutín, ktorý spôsobuje vážne žaľúdočné problémy, v krajnom prípade až otravu čriev. Zdravotné problémy hrozia už pri konzumácii piatich fazúľ.

Komentáre ( 0)