09. 05. 2021 08:44 , článok bol aktualizovaný 09. 05. 2021 09:10 | PEKING/TASR, ml

Trosky čínskej rakety skončili v Indickom oceáne, poblíž súostrovia Maldivy

Väčšina takmer 20-tonového stroja zhorela.

Čínska raketa Dlhý pochod 5 B.
Čínska raketa Dlhý pochod 5 B. Foto: Profimedia.sk

Čínska raketa Dlhý pochod 5B vstúpila do zemskej atmosféry nad arabským polostrovom ráno o 4.15 h stredoeurópskeho času. Uviedol to americký úrad pre vojenské vesmírne operácie, ktorý spadá pod ministerstvom obrany Spojených štátov.

Organizácia Space-Track, ktorá raketu podrobne sledovala tvrdí, že posledná zaznamenaná poloha rakety je nad Saudskou Arábiou. Takmer dvadsaťtonový stroj sa mal následne rozpadnúť na malé kúsky, ktorých väčšina zhorela. Zvyšné trosky podľa odhadov spadli do Indického oceánu, severne od súostrovia Maldivy.

Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) podľa AP a AFP potvrdila, že raketa sa rozpadla nad Indickým oceánom a väčšina trosiek zhorela. Podľa CNSA vstúpil objekt do atmosféry nad Maldivami. "Prevažná väčšina kusov bola počas procesu opätovného vstupu spálená na nepoznanie," uviedla CNSA.

Dlhý pochod a čínska nezodpovednosť

Raketa Dlhý pochod 5B vyniesla 29. apríla na obežnú dráhu Zeme základný modul novej čínskej vesmírnej stanice Nebeský palác. Jeden zo stupňov tejto nosnej rakety sa však po dosiahnutí obežnej dráhy vymkol spod kontroly a vedci varovali pred jeho nekontrolovateľným vstupom do zemskej atmosféry.

Spojené štáty predtým varovali, že zvyšky rakety by mohli dopadnúť na obývanú oblasť. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin v piatok uviedol, že "väčšina častí sa zničí počas opätovného vstupu rakety do atmosféry a pravdepodobnosť ohrozenia leteckého premávky alebo ľudí na povrchu Zeme je extrémne nízka".

Vypustenie prvého modulu svojej vesmírnej stanice v apríli bolo kľúčovým krokom v ambicióznom pláne Číny zriadiť vo vesmíre stálu prítomnosť človeka. Čína v marci vyhlásila, že spolu s Ruskom hodlá vybudovať aj samostatnú vesmírnu stanicu.

Americký minister obrany Lloyd Austin vyhlásil, že USA nemajú v úmysle čínsku raketu zostreliť. Zdôraznil však, že Peking sa zachoval nezodpovedne, keď pripustil, aby sa časť rakety vymkla spod kontroly, a dodal, že vo vesmíre by sa mal každý správať "bezpečným a zmysluplným spôsobom".

Trosky čínskej vesmírnej rakety Dlhý pochod 5 minulý rok v máji dopadli aj na územie Pobrežia Slonoviny a poškodili niekoľko vidieckych obydlí. Išlo o najväčší dopad svojho druhu od roku 1979, keď na Zem spadlo americké vesmírne laboratórium Skylab.

Komentáre ( 0)