12. 05. 2021 07:58 | LONDÝN/TASR

Kráľovná Alžbeta II. po smrti manžela prvýkrát vystúpila na verejnosti

Panovníčka predstavila priority vlády na ďalší rok.

Na snímke britská kráľovná Alžbeta II. počas prejavu.
Na snímke britská kráľovná Alžbeta II. počas prejavu. Foto: TASR/Eddie Mulholland/Pool via AP

Britská kráľovná Alžbeta II. v utorok uskutočnila prvé významné vystúpenie na verejnosti od pohrebu svojho manžela princa Philipa. Panovníčka sa zúčastnila na otvorení nového zasadacieho obdobia parlamentu a predstavila priority vlády na ďalší rok. Ceremoniál bol však pre protipandemické opatrenia zredukovaný, informuje stanica BBC.

Kráľovná, ktorá v apríli oslávila 95. narodeniny, po skončení dvojtýždňového smútku pokračuje v plnení svojich panovníckych povinností vrátane účasti na virtuálnych podujatiach.

Zatiaľ čo kráľovnú na otváraní nového zasadacieho obdobia parlamentu po desaťročia sprevádzal princ Philip, teraz jej spoločnosť robili syn princ Charles s manželkou Camillou.
Charles sa v tejto úlohe objavil po boku svojej matky aj pri ostatných troch príležitostiach - v decembri 2019, októbri 2019 a júni 2017.

Kráľovná pricestovala do Westminsterského paláca z Windsorského hradu automobilom a nie na kočiari, ako je zvykom. Zákonodarcovia z oboch komôr parlamentu museli mať počas celého programu rúška a každý zo zúčastnených prešiel testom na covid. Tentoraz neboli pozvaní žiadni diplomatickí ani mimoparlamentní hostia; celkovo sa na ceremoniáli zúčastnilo iba 108 ľudí namiesto zvyčajných 600. V kráľovskej galérii bolo prítomných po 17 členov zo Snemovne lordov i Snemovne reprezentantov.

Na slávnostnom akte sa zúčastnil i britský premiér Boris Johnson, ako aj líder labouristov Keir Starmer.  Panovníčka nemala na hlave britskú imperiálnu korunu, ktorá má hmotnosť vyše jedného kilogramu; bola položená na stolíku podobne ako v roku 2019. Kráľovná ju mala naposledy na hlave na otvorení nového zasadacieho obdobia parlamentu v roku 2016.

Komentáre ( 0)