12. 05. 2021 12:00 | KAZAŇ/jh

Mladá učiteľka zomrela ako hrdinka. Počas streľby na škole v Kazani chránila deti pred guľkami

Útočníkom je iba 19-ročný bývalý študent strednej školy, ktorý sa sám vzdal polícii.

Učiteľka z Kazane Elvira Ignatieva
Učiteľka z Kazane Elvira Ignatieva Foto: Profimedia
Ľudia vyjadrujú sústrasť po streľbe na škole v Kazani
Ľudia vyjadrujú sústrasť po streľbe na škole v Kazani
Pohreb prvých obetí po streľbe na škole v Kazani

Streľba na škole v ruskom meste Kazaň si celkovo vyžiadala deväť obetí. Zomrelo sedem detí a dvaja dospelí. Stav jedného hospitalizovaného dieťaťa je kritický, ďalších päť je vo vážnom stave. Pri útoku sa zranilo 23 ľudí, strelné poranenia utrpelo osem žiakov, ostatní sa zranili pri evakuácii alebo od úlomkov skla, uvádza agentúra TASS.

Krvavý útok otriasol celým Ruskom. Útočníkom bol iba 19-ročný mladík, bývalý študent strednej školy, kde útočil. Do budovy vstúpil 11. mája okolo 9.30 miestneho času hlavným vchodom. Bol ozbrojený a mal so sebou aj výbušninu vlastnej výroby.

Tvár útočníka z Kazane: Po streľbe na škole sa sám vzdal polícii

Iľnaz Gaľaviev je v rukách polície. Na internete pred útokom uvádzal, že „zabije všetky smeti a potom sa zastrelí". Napokon sa sám vzdal polícii. Jeho fotografia v cele predbežného zadržania koluje na internete.

Gaľaviev bol nedávno vylúčený z vysokej školy s technickým zameraním, a to pre zlý prospech. Pred súd má prvýkrát predstúpiť v stredu.

Po zadržaní bol agresívny a vulgárny. Policajtom tvrdil, že je „Boh" a „všetkých nenávidí", uviedla BBC.

Učiteľka z Kazane Elvira Ignatieva
Učiteľka z Kazane Elvira Ignatieva Foto: Profimedia
 

Medzi obeťami je aj mladá učiteľka angličtiny Elvira Ignatieva (†25), ktorá na škole pôsobila približne štyri roky. Zomrela ako hrdinka. Svojich žiakov chránila vlastným telom pred guľkami. Ako uviedla britská televízia BBC, odstrčila jedno dieťa a postavila sa do cesty ozbrojenému páchateľovi. Elvira bola smrteľne zranená. V roku 2018 bola nominovaná za učiteľku roka.

Druhou dospelou obeťou streľby bol asistent učiteľa, ktorý mal na starosti mladšie deti.

Pár minút po streľbe bola na mieste polícia a útočníka zadržala. Pri škole sa zišlo množstvo rodičov, vládla tam panika a hystéria. Zdravotníci ich museli upokojovať aj liekmi.

Pochovávajú prvé obete

Po tragédií majú dnes (12.5.) v Rusku Deň smútku. Ľudia prichádzajú ku škole, zapaľujú sviečky a nosia kvety. Niektoré z obetí pochovali už dnes, píše france24.com.

Vlajky boli na budovách v tejto prevažne moslimskej ruskej republike spustené na pol žrde.

„Toto je načakaná a šokujúca strata," uviedla obyvateľka mesta Irina Krasnikova. „Žijeme v peknom meste, je ťažké uveriť, čo sa tu stalo. Moje deti sú v poriadku, ale je to veľmi bolestivé a ťažko sa mi rozpráva," dodala.

Všetkých sedem zabitých detí chodilo do rovnakej triedy ôsmeho ročníka, a teda boli vo veku 13-14 rokov.

Pohreb prvých obetí po streľbe na škole v Kazani
Pohreb prvých obetí po streľbe na škole v Kazani Foto: TASR/AP