18. 05. 2021 17:00 | VIEDEŇ/TV Markíza

Rakúsko v stredu povolí Slovákom vstup bez udania dôvodu. Musíte však splniť určité opatrenia

Doteraz sme tam mohli ísť len za prácou a pendleri za hranice domov.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: AP Photo/Ronald Zak

Rakúsko v stredu (19. mája) uvoľní cestovanie. K našim západným susedom už budeme môcť ísť bez udania dôvodu. Slovenské očkovacie certifikáty nám však na hraniciach stále nepomôžu. Zisťovali sme, čo treba na hraniciach ukázať.

Kým medzi krajinami strednej Európy vznikla cestovateľská bublina, my sme zostali mimo hry. Dobrá správa prichádza z Viedne. Rakúšania pustia Slovákov na svoje územie bez udania dôvodu. Doteraz sme tam mohli ísť len za prácou a pendleri za hranice domov.

Budú platiť určité opatrenia, napríklad negatívny test na koronavírus, potvrdenie o očkovaní alebo o prekonaní infekcie.

Rakúsko nám hranice otvorí v utorok o polnoci. Očkovanie nám zatiaľ veľmi nepomôže. Certifikáty z našich vakcinačných centier sú pre Rakúšanov stále nezrozumiteľné. Ministerstvo zdravotníctva sľubuje zjednotenie dizajnu, minister mlčí.

Aj zaočkovaní teda musia ísť pred vstupom do Rakúska na test. Dobrou správou je, že vo väčšine slovenských odberných miest vám ho vytlačia už aj po nemecky.

Slovensko sa expresne snaží dohodnúť s Českom, aby nám papiere o zaočkovaní v slovenčine uznávali aspoň tam. České médiá informujú, že by na to Praha mohla pristúpiť od pondelka.

 
 

Komentáre ( 0)