23. 05. 2021 09:18 | KONGO/TASR

Fotogaléria: Erupcia sopky Nyiragongo ohrozuje neďaleké mesto Goma

Láva zasiahla aj miestne letisko.

Congo Volcano525999.jpg
Congo Volcano525999.jpg
Erupcia sopky Nyiragongo ohrozuje neďaleké mesto Goma, kde vyteká láva
Erupcia sopky Nyiragongo ohrozuje neďaleké mesto Goma, kde vyteká láva
Erupcia sopky Nyiragongo ohrozuje neďaleké mesto Goma, kde vyteká láva

Aktívna sopka Nyiragongo v Konžskej demokratickej republike (KDR) vybuchla v sobotu, pričom jej láva ohrozila neďaleké mesto Goma. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Úrady bezprostredne nehlásili žiadne obete. Svedkovia uviedli, že láva zasiahla hlavnú cestu, ktorá spája Gomu a mesto Beni v provincii Severné Kivu. Podľa svedeckých výpovedí sa obyvatelia Gomy snažili v panike uniknúť pred týmto prírodným živlom.
Tlačová agentúra AFP hlási, že láva sa dostala aj k letisku nachádzajúcemu sa pri Gome.

„Situácia sa zhoršuje," uviedol predstaviteľ národného parku Virunga, kde sa daný stratovulkán nachádza. „Okrem toho, že láva tečie severovýchodným smerom (k hraniciam s Rwandou), dostáva sa aj do mesta, kde dosiahla letisko," dodal činiteľ, podľa ktorého sa láva zrejme dostane aj k brehom jazera Kivu.

Tisíce ľudí opustili Gomu ešte predtým, ako sopka začala chrliť k nočnej oblohe červený dym, úrady neskoro večer aktivovali evakuačný plán.

Sopka Nyiragongo naposledy vybuchla v januári 2002, pričom pripravila o život stovky ľudí a pokryla lávou takmer celú východnú časť Gomy vrátane polovice pristávacích dráh letiska.

Mesto Goma leží na južnom svahu predmetnej hory s výhľadom na jazero Kivu. Región, susediaci s Rwandou a Ugandou, má šesť sopiek s nadmorskou výškou vyše 3000 metrov. V regióne pôsobia humanitárne organizácie, ako aj mierová misia OSN.

Láva sa údajne už zastavila

Láva vytekajúca zo sopky Nyiragongo sa zastavila na predmestiach mesta Goma. Podľa úradov sa dostala aj k letisku, ktoré sa nachádza na predmestí Gomy na brehu jazera Kivu. Miestni obyvatelia podľa AFP uviedli, že prúd lávy sa zastavil na okraji letiska.

Aktívna sopka Nyiragongo vybuchla v sobotu po prvý raz za uplynulých takmer 20 rokov, pričom jej láva ohrozila neďaleké mesto Goma. V Gome v nedeľu ráno zaznamenali približne desiatku otrasov.

Úrady bezprostredne nehlásili žiadne obete, tisíce obyvateľov však mesto opustili. Ľudia sa podľa jedného z obyvateľov neskôr začali vracať do svojich domovov.