24. 05. 2021 14:25 | RÍM/jh

Pád lanovky v Taliansku prežil iba 5-ročný chlapček. Zahynul jeho brat, rodičia aj starí rodičia

Medzi obeťami sú aj manželia, ktorí oslavovali 40. výročie manželstva alebo mladí snúbenci.

Mladá rodina zahynula pri páde lanovky v Taliansku
Mladá rodina zahynula pri páde lanovky v Taliansku Foto: Lorenzo Tosa/Facebook
Pád lanovky na horu Mottarone v Taliansku
Pád lanovky na horu Mottarone v Taliansku
Pád lanovky na horu Mottarone v Taliansku

Nedeľný výlet na vrch talianskej hory Mottarone, odkiaľ je výhľad na jazero Lago Maggiore, sa skončil obrovskou tragédiou. Lanovka sa zrútila a skĺzla dolu svahom. Nešťastie si vyžiadalo 14 mŕtvych vrátane detí.

Lanovka spadla z výšky približne 20 metrov. Bola už pred posledným stĺpom, asi 100 metrov od vrcholu. Na mieste zomrelo 13 ľudí vrátane iba 2-ročného dieťaťa. Dve ďalšie deti (obe päťročné) previezli vo vážnom stave do nemocnice. Lekárom sa podarilo zachrániť len jedného chlapca, ktorému v lanovke zahynul súrodenec, obaja rodičia aj starí rodičia pochádzajú z Izraela.

Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa, vyšetrovatelia skúmajú zničenú kabínku a zaistili aj technickú i údržbovú dokumentáciu. Starostka mestečka Stresa Marcella Severinová uviedla, že zrejme sa pretrhlo nosné lano a kabínka padala, až kým nenarazila na stĺp a potom sa zrútila na zem. Potom sa dva-trikrát prevrátila a vrazila do stromov.

V lanovke sa nachádzalo päť rodín. Tri z nich žili v Lombardsku, jedna v regióne Emilia-Romagna a posledná v Kalábrii, píše BBC.

Päť obetí malo izraelské občianstvo, čo potvrdilo aj izraelské ministerstvo zahraničných vecí. Manželia Amit Biran (†30) a Tal Peleg-Biranová (†26) podľahli zraneniam aj s mladším synom Tomom (†2). Ich starší syn Eitan je vo vážnom stave v nemocnici v Turíne. Utrpel zranenie hlavy aj spodných končatín. Na mieste zomreli aj starí rodičia chlapca Barbara Cohen Koniskyová (†70) a Yitzhak Cohen (†82), ktorý prišli na návštevu z Tel Avivu.

Ďalšie obete nešťastia

Výlet sa stal osudným aj snúbencom Alessandrovi Merlovi (†29) a Silvii Malnatiovej (†27). Podľa Daily Mail boli zasnúbení 10 rokov a čoskoro sa mali brať.

Zraneniam podľahli aj manželia Angelo Vito Gasparro a Roberta Pistolatová, ktorí v ten deň oslavovali 40. výročie svadby.

Le vittime del disastro della Funivia a Stresa sono: - Biran Amit, nato in Israele il 2 febbraio 1991 e residente a...

Uverejnil používateľ Salvo Sottile Nedeľa 23. mája 2021

V kabínke zahynula aj ďalšia rodina. Vittorio Zorloni (†54) bol na výlete so snúbenicou Elisabettou (†38) a ich spoločným synom.

Medzi obeťami je aj 27-ročná študentka a jej iránsky priateľ Mohammadreza Shahaisavandi (†23). Spoločne trávili romantický víkend v horách.

Taliansky premiér Mario Draghi vyjadril sústrasť smútiacim pozostalým.

Lanovka vedúca na 1491 metrov vysokú horu Mottarone prešla rekonštrukciou v rokoch 2014 - 2016 a znova ju otvorili len nedávno. Lanovky v Taliansku po uzavretí v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu opätovne uviedli do prevádzky len túto sobotu.

V rámci Talianska ide zrejme o najhoršiu katastrofu s kabínou lanovky od roku 1998, keď nízko letiace americké vojenské lietadlo preseklo lano lyžiarskej lanovky v turistickom stredisku Cavalese v horskom masíve Dolomity a zahynulo 20 ľudí.