25. 05. 2021 06:50 | MINSK/TASR

Bielorusko je otvorené transparentnému vyšetrovaniu pristátia lietadla

Zároveň kritizuje krajiny Západu za to, že si nevyžiadali žiadne informácie.

Na archívnej snímke bieloruský novinár a opozičný aktivista Raman Pratasevič.
Na archívnej snímke bieloruský novinár a opozičný aktivista Raman Pratasevič. Foto: TASR/Euroradio via AP

Bieloruský minister zahraničných vecí Uladzimir Makej v pondelok uviedol, že Minsk je otvorený transparentnému vyšetrovaniu okolností núteného pristátia lietadla spoločnosti Ryanair a kritizoval krajiny Západu za to, že si od Bieloruska nevyžiadali žiadne informácie a rovno ho odsúdili, informovala agentúra BelTA.

„Sme pripravení pristúpiť k transparentnému vyšetreniu incidentu za pomoci medzinárodných expertov. No pokiaľ viem, zatiaľ ani jedna krajina Európskej únie alebo Západu nepožiadala bieloruskú stranu v tejto súvislosti o poskytnutie informácií. Zato však stihli vydať niekoľko stoviek politických vyhlásení obsahujúcich nielen obvinenia, ale aj otvorené vyhrážky smerom k Bielorusku. To je neprípustné. Nazýva sa to nový geopolitický poriadok v akcii,“ uviedol Makej.

Európska únia a mnohé ďalšie krajiny v pondelok ostro odsúdili bieloruské úrady za nútené pristátie lietadla v Minsku.

Lídri EÚ v spoločnom vyhlásení uviedli, že ministri členských krajín vo formáte Rady EÚ prijmú opatrenia, ktoré zabránia bieloruským leteckým spoločnostiam lietať vo vzdušnom priestore EÚ, ako aj mať prístup na letiská pod správou krajín Únie. Zároveň vyzvali na uvalenie sankcií proti jednotlivcom aj proti organizáciám a hospodárskym subjektom, ktoré mali nejaký podiel na odklonení lietadla.

Lietadlo spoločnosti Ryanair smerujúce z Atén do Vilniusu bolo podľa Bieloruska nútené pristáť v nedeľu v Minsku po prijatí správy údajne od palestínskeho hnutia Hamas, že na palube je bomba. Hovorca Hamasu Fawzí Barhúm tieto obvinenia rázne odmietol.

Po pristátí úrady zatkli novinára a opozičného aktivistu Ramana Prataseviča, ktorý bol na palube. Počas prehliadky lietadla sa na palube nenašiel nijaký podozrivý predmet.