25. 05. 2021 10:00 | MINSK/jh

Zadržaný bieloruský novinár prehovoril: V televízii sa „priznal“, priatelia hovoria o mučení

Raman Pratasevič je podľa jeho rodiny v zlom zdravotnom stave.

Raman Pratasevič v štátnej televízii
Raman Pratasevič v štátnej televízii Foto: CNN/Belarus TV

Disidentský bieloruský novinár Raman Pratasevič (26), ktorého v nedeľu (23.5.) zadržali na letisku v Minsku, prehovoril v štátnej televízii. „Priznal" sa k organizovaniu masových protestov a tvrdí, že je v poriadku. Jeho priatelia, rodina aj spojenci sú presvedčení, že bol mučený a toto vyhlásenie podstúpil pod tvrdým nátlakom.

Pratasevičovi hrozí v Bielorusku 15 rokov väzenia až trest smrti. Kvôli nemu prinútili v Bielorusku núdzovo pristáť civilné lietadlo leteckej spoločnosti Ryanair, ktoré malo namierené do Vilniusu.

Jeho rodina uviedla, že Raman je v zlom zdravotnom stave, má problémy so srdcom a je v nemocnici. Krátko na to v pondelok večer uverejnila štátna televízia video s novinárom, kde popiera tieto tvrdenia a priznáva sa k organizovaniu masových protestov.

 

 

„Spolupracujem pri vyšetrovaní a priznávam sa k organizácii masových nepokojov (po prezidentských voľbách) v Minsku. Môžem vyhlásiť, že nemám žiadne zdravotné problémy," uviedol vo videu.

Pratasevič mal na sebe tmavú mikinu, sedel za stolom a zvieral ruky. Podľa jeho prívržencov mal na tvári „skryté" zranenia. Povedal, že sa nachádza vo väzbe v Minsku a správajú sa k nemu korektne.

O jeho slovách pochybuje opozičná bieloruská líderka Sviatlana Cichanovská, ktorá tvrdí, že toto vyhlásenie podstúpil pod nátlakom a bojí sa o jeho život.

Pilotom Ryanairu hrozilo Bielorusko zostrelením. Núdzové pristátie nariadil prezident Lukašenko

Otec Dzmitry Pratasevič uviedol, že jeho syn má na videu zlomený nos a na jeho tvári je množstvo make-upu, aby zakryli známky mučenia, uviedol Daily Mail. „To nie sú jeho slová, to nie je jeho spôsob reči, je veľmi rezervovaný a vyzerá byť nervózny," uviedol jeho znepokojený otec.

Pri nútenom pristáti Boeingu v Minsku zadržali okrem novinára aj jeho priateľku, Rusku Sofiu Sapegaovú. O nej zatiaľ médiá nemajú žiadne správy.

Priateľka bieloruského novinára Sofia Sapega
Priateľka bieloruského novinára Sofia Sapega Foto: Profimedia
 

Advokátkou Prataseviča je právnička z prípadu bieloruského aktivistu Bandarenku

Advokátkou zadržaného bieloruského novinára Ramana Prataseviča je právnička Inesa Alenská, ktorá nedávno na súdoch zastupovala aj rodinu aktivistu Ramana Bandarenku. Ako informoval spravodajský portál belaruspartisan.by, Alenská sa ešte s Pratasevičom nestretla a preto nevie, aký je jeho zdravotný stav.

Bandarenka vlani v novembri podľahol ťažkým zraneniam, keď ho na dvore jeho bytového domu v Minsku napadli neznámi maskovaní muži. Podľa nezávislého webu TUT.by a názorov niektorých opozičných predstaviteľov zrejme išlo o spolupracovníkov režimu

Európske inštitúcie a lídri EÚ sa zhodli na sankciách pre Bielorusko

Lídri EÚ v pondelok vyzvali Bielorusko na prepustenie opozičného aktivistu a novinára Prataseviča a jeho partnerky a zhodli sa na potrebe nových sankcií proti vláde bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Šéfovia vlád a štátov EÚ počas pracovnej večere v rámci prvej časti dvojdňového summitu vyzvali na cielené sankcie proti jednotlivcom aj proti organizáciám a hospodárskym subjektom, ktoré mali nejaký podiel na odklonení lietadla na trase Atény - Vilnius a na zadržaní mladého novinára a jeho spoločníčky.

Air France pozastavuje lety v bieloruskom vzdušnom priestore

Francúzska letecká spoločnosť Air France v utorok v súlade s odporúčaním Európskej únie oznámila, že pozastavuje všetky lety v bieloruskom vzdušnom priestore.

Air France vo vyhlásení uviedla, že vzala na vedomie závery pondelňajšieho mimoriadneho zasadnutia Európskej rady a pozastavila až do odvolania lety v bieloruskom vzdušnom priestore. Letové plány lietadiel, ktoré sú už na ceste, budú pozmenené, dodala spoločnosť.

Bieloruskému vzdušnému priestoru sa takisto začne vyhýbať spoločnosť Finnair, ako uviedla v utorok ráno na Twitteri. Spoločnosť Singapore Airlines rovnako plánuje presmerovať lety pôvodne smerujúce cez Bielorusko.

Podobné vyhlásenia priniesli ešte v pondelok i škandinávske aerolínie SAS, nemecká Lufthansa a regionálna letecká spoločnosť Air Baltic so sídlom v Lotyšsku. Zastavenie priameho leteckého spojenia s Bieloruskom nariadil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Británia vydala tamojším spoločnostiam odporúčanie vyhýbať sa bieloruskému vzdušnému priestoru.

Z únosu lietadla obvinili lídri Západu bieloruských predstaviteľov, zatiaľ čo Minsk tento krok zdôvodnil obavami o bezpečnosť po údajnom nahlásení bomby na palube.