26. 05. 2021 10:55 | MINSK/jh

Zverejnili video priateľky bieloruského novinára. Rodiny nevedia, kde ich držia a boja sa o ich život

Mladá žena pôsobí na videu nervózne a text má naučený naspamäť.

grab.jpg
grab.jpg

Rodičia dvoch mladých ľudí, kvôli ktorým prinútili núdzovo pristáť civilné lietadlo spoločnosti Ryanair v Minsku, sa boja o ich životy. Bieloruský novinár Roman Pratasevič bol zadržaný na letisku krátko po pristátí Boeingu 737 spoločne s priateľkou Sofiou Sapegovou, ktorej video zverejnili úrady v utorok večer. Pôsobí na ňom nervózne, nepozerá sa do kamery a vyzerá, akoby bola text naučená naspamäť.

Zadržaný bieloruský novinár prehovoril: V televízii sa „priznal“, priatelia hovoria o mučení

Rodičia novinára žiadajú európske úrady o pomoc. Strach má i matka Sofie, ktorá vie len to, že ju odviedli do sídla tajnej polície KGB a nie je jasné, kde to je. Uvalili na ňu dvojmesačnú väzbu, no presné obvinenie sa nedozvedel ani jej právny zástupca. Mladá študentka sa na videu priznáva podobne ako Pratasevič. Uvádza, že pomáhala so zverejňovaním osobných údajov policajtov.

„Volám sa Sofia Andreevna Sapega, narodila som sa 10. februára 1998. Som občianska Ruskej federácie a žijem v Litve vo Vilniuse. 23. mája 2021 som letela v rovnakom lietadle ako Roman Pratasevič. Na sociálnej sieti Telegram som spolueditovala kanál Čierna listina, ktorý zverejňoval súkromné informácie a osobné údaje o bieloruských policajtoch a agentoch tajnej služby."

 

Pratasevičova matka Natalija žije v Poľsku a tvrdí, že jej syna v Bielorusku zabijú. „Žiadam, žobrem, vyzývam celé medzinárodné spoločenstvo, aby môjho syna zachránili. Je to iba jeden novinár, je to iba jedno dieťa, ale prosím, prosím o pomoc. Zachráňte ho! Tam ho zabijú," uviedla pre agentúru Reuters.

Právničku novinára odmietajú za ním pustiť. Rodina ani nevie, v akom je zdravotnom stave.

Matka Sofie Sapegovej Anna a jej právnik Alexander Filanovič sa rovnako nevedia spojiť s mladou študentkou. Neboli ani informovaní, aké je proti nej vznesené obvinenie. Video, ktoré zverejnili v Bielorusku, považujú za zinscenované pod nátlakom.

„Dokonca aj moji priatelia mi volali, že sa Sofia nespráva prirodzene. Hojdala sa, oči prevracala k stropu, akoby sa bála, aby niečo nezabudla," prezradila vystrašená matka, ktorá za dcérou cestuje do Minska.

Sapegová je ruská občianka. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že dúfa, že ju čoskoro prepustia. Rusko je pripravené v prípade potreby poskytnúť konzulárnu aj právnu pomoc.