31. 05. 2021 11:28 | PEKING/TASR

Čína zmenila rodinnú politiku: Povolila párom mať až tri deti

Čínska populácia totiž starne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Grigvovan

Čínska vláda v pondelok opäť uvoľnila rodinnú politiku a povolila párom mať až tri deti, informovali agentúry DPA a AP s odvolaním sa na miestne média.

K uvoľneniu došlo v súvislosti s posledným sčítaním obyvateľstva, ktoré ukázalo, že čínska populácia starne.

„Implementácia zákona, ktorý povoľuje mať párom tri deti, a ďalšie podporné opatrenia majú napomôcť vylepšiť štruktúru čínskej populácie," píše sa v správe médií po pondelkovom zasadnutí Ústredného výboru Komunistickej strany Číny, ktorý hostil prezident Si Ťin-pching.

Čína zaviedla politiku jedného dieťaťa v roku 1979 so snahou spomaliť rýchly nárast populácie. Opatrenie bolo zrušené v roku 2016, čínska vláda vtedy povolila občanom mať dve deti. V roku 2016 Čína zaznamenala mierny nárast počtu pôrodov. Od roku 2017 však miera pôrodnosti v Číne neustále klesá. Údaje ukazujú, že v roku 2020 bolo v Číne približne desať miliónov registrovaných pôrodov, čo je o 15 percent menej než v roku 2019.

Zmena tak nepriniesla očakávanú populačnú explóziu; emancipované čínske ženy totiž často odkladajú alebo sa vyhýbajú pôrodu a mladé páry obviňujú z neschopnosti založiť si rodinu rastúce náklady na živobytie či nedostatočnú pomoc od štátu.

Očakáva sa, že počet čínskych dôchodcov sa do roku 2025 zvýši na 300 miliónov.