01. 06. 2021 11:08 | SPLIT/tvnoviny.sk

Chorvátsko spúšťa dovolenkovú sezónu. Aké nariadenia tam platia a čo potrebujete pre vstup?

Na príjazd prvých turistov sa tamojšia vláda pripravuje už niekoľko mesiacov.

Chorvátsko.
Chorvátsko. Foto: TASR/AP

Ulice chorvátskeho Splitu sa tento rok prvýkrát zapĺňajú väčším počtom turistov. Vláda zároveň začala od piatku (28. 5.) uvoľňovať niektoré protiepidemické opatrenia a život v druhom najväčšom meste krajiny sa tak pomaly začína vracať do normálu. Píšu Novinky.

V reštauráciách a baroch môžu ľudia sedieť aj vo vnútri, vonku nie je nosenie rúšok povinné. Zakryté ústa a nos musia ľudia mať iba v uzavretých priestoroch a tam, kde je vzdialenosť medzi osobami menšia ako 1,5 metra. Nosenie respirátora povinné nie je.

Ľudia tiež môžu navštíviť reštaurácie, bary a ďalšie podniky s výnimkou nočných klubov. Prístupné sú už aj ich vnútorné priestory. Zatvárať však musia už o jedenástej hodine večer. Odvtedy totiž platí zákaz predaja alkoholu až do rána.

V prevádzke sú tiež všetky hotely, obchody, kiná, divadlá, národné parky, galérie či múzeá a ďalšie miesta.

Na príjazd prvých turistov sa tamojšia vláda pripravuje už niekoľko mesiacov. „Začali sme s vakcináciou pracovníkov v turizme, aktuálne ich už takmer 50 percent dostalo prvú dávku,“ hovorí Monika Udovičičová z chorvátskeho ministerstva turistiky a športu.

Okrem protiepidemických vládnych nariadení krajina zaviedla aj špeciálne hygienické protokoly, ktoré môžu podniky dodržovať dobrovoľne a za ktoré obdržia štítok Safe stay in Croatia (Bezpečný pobyt v Chorvátsku).

„Pripravili sme 25 rôznych kategórií protokolov pre hotely, kempy, múzeá, národné parky a ďalšie. Sú prísnejšie ako povinné opatrenia, a pokiaľ ich zariadenie splní, obdrží štítok, vďaka ktorému turisti vedia, že sa tam naozaj môžu cítiť bezpečne,“ dodala Udovičičová s tým, že štítok zatiaľ dostalo zhruba 15-tisíc objektov.

Treba si však dať na pozor na dodržanie protiepidemických opatrení ako nosenie rúška. V opačnom prípade si koledujete o pokutu 500 kún, (v prepočte 67 eur).

Podmienky pre vstup

Pri vstupe do Chorvátska zo Slovenska je potrebné v prvom rade vyplniť formulár Enter Croatia, určený na urýchlenie vybavenia turistov/prechodu cez hranice.

V prípade, ak tak neurobíte vopred, musíte rátať so zdržaním pri vstupe do Chorvátska. Formulár je k dispozícii aj v slovenskom jazyku.

Pri vstupe do krajiny je potrebné okrem platného cestovného dokladu alebo občianskeho preukazu predložiť negatívny PCR test alebo antigénny test nie starší ako 48 hodín.

Ďalšou z možností je preukázať sa potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 (do 180 dní) alebo potvrdením o dvoch dávkach očkovania, prípadne aj kombináciou o potvrdení prekonania covidu a súčasne aspoň jednou dávkou vakcíny.

Stále však môžete nastúpiť aj na povinnú desaťdňovú karanténu. Tú možno prerušiť/ukončiť PCR alebo antigénnym testovaním v Chorvátsku a zaslaním scanu testu na e-mailovú adresu, ktorú obdržíte pri vstupe do krajiny.

Odporúča sa však mať Certifikát o vakcinácii v Slovenskej republike proti COVID-19, ako ajlekárske potvrdenie o očkovaní, v tlačenej podobe vyhotovené v anglickom alebo chorvátskom jazyku. Podrobnejšie informácie nájdete TU.