10. 06. 2021 11:58 | ATÉNY/TASR, kc

VIDEO: Grékov nahneval necitlivý zásah do jedného z divov sveta

Opozičný líder Alexis Tsipras označil chodník za urážku gréckeho kultúrneho dedičstva.

Miniatúra návršia Akropola.
Miniatúra návršia Akropola. Foto: Profimedia.sk

Architekt Manolis Korres je v Grécku považovaný za národný poklad. Povesť muža, ktorý svoj život zasvätil Akropole, jednej z najznámejších archeologických lokalít sveta, však teraz v očiach mnohých Grékov utrpela.

Dôvodom je historicky najväčší zásah do podoby tohto turistami mimoriadne vyhľadávaného miesta, ktorého veľkým lákadlom je jeden z pôvodných divov sveta - chrám Parthenón.

Nikto nevie o histórii ikonického vrchu viac ako Korres (73), ktorý Akropolu prvýkrát navštívil s rodičmi pred 70 rokmi ako trojročné dieťa. No pre najnovšiu stavebnú aktivitu, ktorá má prispôsobiť historické nálezisko potrebám modernej doby, sa mnohí Gréci pýtajú, či je slávny architekt človekom na správnom mieste, píše portál The Guardian.

Najväčšiu kritiku vyvolalo vybetónovanie plôch pod Parthenónom, ktoré má zabezpečiť bezbariérový prístup k tejto pamiatke. Mnohí odporcovia tohto kroku namietajú, že zachovanie pôvodnej podoby miesta by malo byť nadradené potrebám turistického ruchu. Korres podľa nich zašiel príliš ďaleko. Opozičný líder Alexis Tsipras napríklad počas svojej májovej návštevy tohto komplexu historických pamiatok označil chodník za urážku gréckeho kultúrneho dedičstva. Nesúhlasne sa voči nemu vyjadrili aj niektorí členovia gréckej kultúrnej obce.

Zdroj: Twitter/ Kathimerini

Veľkú kritiku vyvolal aj Korresov plán na generálnu opravu majestátnej brány starej citadely Propylaia. Jeho súčasťou je aj obnovenie rímskeho schodiska, pre ktoré by sa musel rozšíriť vchod. Korres sa bráni, že chce napraviť predchádzajúce chybné zásahy a vrátiť stavbe pôvodnú podobu. Kritici odmietajú, že ide o spôsob ako ochrániť miesto pred zubom času, skôr za tým vidia snahu uľahčiť prístup turistom, ktorí by tak mohli navštevovať Akropolu ešte v hojnejších počtoch.

Pritom už pred pandémiou vystúpilo na tento vrch asi 3 a pol milióna turistov, čo z Akropoly robí najnavštevovanejšiu pamiatku v celom Grécku.

Za šesť mesiacov, keď boli chrámy pre verejnosť zatvorené, na severnej strane Akropoly nainštalovaný nový výťah, ktorý nahradil ten starý. Jeho moderný vzhľad sa stal tŕňom v oku ľudí, podľa ktorých narúša atmosféru miesta.

Betónový chodník pod Akropolou.
Betónový chodník pod Akropolou. Foto: Profimedia.sk
 

Súčasťou projektu, na ktorom grécke ministerstvo kultúry spolupracuje s viacerými združeniami pre ľudí so zdravotným postihnutím, bude umiestnenie informačných tabúľ s väčšími písmenami, aj s nápismi v Braillovom písme, a tiež zmenšených modelov tejto archeologickej pamiatky pre zrakovo postihnutých.

S cieľom urobiť z Akropoly miesto "plne dostupné" pre všetkých turistov, zároveň rezort kultúry plánuje nainštalovať zábradlia a varovné tabule upozorňujúce na strmé úseky.

 

Komentáre ( 0)