16. 06. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Je nakupovanie v Turecku bezpečné? S ohromnými nákupmi prichádzajú aj problémy

Pri vyjednávaní dokážete nakúpiť naozaj výhodne a lacno.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: shutterstock.com/yevgeniy11

Slováci obľubujú nákupy v Turecku. Známe miestne trhy ponúkajú všetky druhy oblečenia, šperky, doplnky do domácnosti, ako nábytok a koberce či mnoho ďalšieho. Kúpite tu aj čerstvé ovocie, zeleninu, cukrovinky, či špeciálne korenie. Turisti častokrát nakupujú aj elektroniku.

Turci žijú vyjednávaním. Vymýšľajú si príliš vysoké ceny, hádajú sa a kričia na vás vo všetkých možných jazykoch, od angličtiny, turečtiny, ruštiny, poľštiny až po slovenčinu. Mnohokrát lákajú zákazníkov pokrikmi „Ahoj“ alebo „Zadarmo“. Tento spôsob nakupovania nie je pre každého. Neustále lákanie do obchodu môže odradiť slabších, ale ak ste šikovní, dokážete nakúpiť veľmi lacno.

Čo sa oplatí nakupovať najviac?

Delegáti odporúčajú najprv prejsť čo najviac trhov s obchodmi. Až po vytvorení prehľadu cien môžete začať vyjednávať. Priemerne za vrecko tureckej kávy zaplatíte okolo 10 lír (1 euro), za pol kila čaju okolo 40 lír (cca 4 eurá) a za balenie cukroviniek okolo 10 lír (1 euro).

Slováci na dovolenke v Turecku nakupujú radi oblečenie. Väčšina obchodov predáva tričká, nohavice, šaty a ostatné doplnky. Najlacnejšie sa tu dá kúpiť spodná bielizeň.

Zabudnite na platbu kreditnou kartou. Je potrebné mať pripravenú hotovosť v eurách alebo tureckej líre. Bankomaty nájdete na uliciach a vo väčších nákupných centrách.

S ohromnými nákupmi prichádzajú aj problémy

Pri veľkých nákupoch v cudzine musíte myslieť aj na to, ako dostanete nákup domov. Vaša batožina nie je nafukovacia a dôležitý je hmotnostný limit. S nadpočetnými nákupmi prichádza aj suma za clo, spotrebná daň a DPH. Ak sa chcete vyhnúť množstvu stráveného času na colnici, cena vášho tovaru z Turecka nesmie presiahnuť 300 eur.

Je momentálne bezpečné letieť do Turecka?

Turecko je stále v kritickej situácii. Epidemiológovia predpokladajú veľmi vysoké riziko nákazy. Na verejných priestranstvách je nosenie rúška povinné. Odložiť ho môžete na pláži a v hoteli. Pre ľudí s trvalým pobytom platí aj zákaz vychádzania - ale nevzťahuje sa na turistov.

Pri vstupe sa musíte preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín od vstupu do krajiny alebo negatívnym antigénovým testom nie starším ako 48 hodín od vstupu do krajiny. Výnimku majú iba úplne zaočkované osoby, ktoré sa môžu pri vstupe do Turecka preukázať platným certifikátom.

Pred cestou do Turecka odporúčame vyplniť vstupný registračný formulár. Úspešná registrácia vygeneruje cestujúcemu kód, ktorý je taktiež vyžadovaný pri vstupe do obchodných domov, reštaurácií, úradov a pod.

Po návrate na Slovensko je povinná 14-dňová karanténa pri bezpríznakovom priebehu a bez vykonania testu. Alebo obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu, ktorý možno vykonať najskôr na ôsmy deň po návrate. Viac sa dočítate na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Komentáre ( 0)