19. 06. 2021 07:00 | KOLÍN/TV Markíza

V rieke Rýn, ktorá je zdrojom pitnej vody v Európe, našli neuveriteľné množstvo elektrokolobežiek

Do rieky zrejme unikajú nebezpečné chemikálie.

Z nemeckej rieky Rýn lovia kolobežky a bicykle
Z nemeckej rieky Rýn lovia kolobežky a bicykle Foto: TV Markíza

Nemci už vedia, kam miznú z ulíc „zdieľané“ elektrokolobežky. V Kolíne sa rozhodli prehľadať rieku. Z Rýnu ich vytiahli päť stoviek.

Dobrovoľníci lovili z rieky to, čo tam nepatrí. V Kolíne a jeho okolí to trvalo niekoľko dní. Staré bicykle, no najmä - zdieľané elektrokolobežky - za dve hodiny ich vytiahli z vody 40. Ten počet ich šokoval.

Z množstva kolobežiek, ktoré končia v rieke, sú šokovaní aj samotní obyvatelia Kolínu.

Rieka Rýn je zdrojom pitnej vody pre 30 miliónov Európanov. Keď v toku ležia batérie, ktoré sa postupne rozkladajú, rozhodne to nie je dobré. Do rieky zrejme unikajú nebezpečné chemikálie.

Nemci teraz riešia otázku, kto je za túto situáciu zodpovedný a kto by mal zabezpečiť nápravu. Aktivisti si myslia, že firmy, ktoré „zdieľané“ kolobežky vlastnia. Tie zas ukazujú prstom na radnicu, ktorá im podnikanie povolila a stanovila podmienky, v ktorých sa o vyťahovaní kolobežiek z rieky nič nehovorí. Dobrovoľníci navrhujú zmeniť pravidlá tak, aby sa znečisteniu rieky predišlo.

Nemci sa domnievajú, že toto nebude len problém rieky Rýn. Elektrokolobežky ležia zrejme aj v iných riekach, ktoré pretekajú európskymi veľkomestami.

 

Komentáre ( 0)