23. 06. 2021 14:00 | MOSKVA/kc

Incident v Čiernom mori: Ruské lietadlo zhodilo bomby pred britskú loď, ktorá ignorovala varovanie

Britské ministerstvo obrany tvrdenia Moskvy o vypálení varovných výstrelov na britský torpédoborec odmietlo.

Britský torpédoborec HMS Defender na archívnej snímke z roku 2020 v prístave Portsmouth..jpg
Britský torpédoborec HMS Defender na archívnej snímke z roku 2020 v prístave Portsmouth..jpg Foto: shutterstock/Kevin Shipp

Ruská vojnová loď v stredu vypálila varovné výstrely, aby zabránila vstupu britského torpédoborca do ruských teritoriálnych vôd neďaleko Krymu v Čiernom mori, uviedlo podľa BBC ruské ministerstvo obrany. Britská strana však tieto správy poprela, informovali v stredu agentúry AFP a Reuters.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ruská vojnová loď vypálila varovné výstrely po tom, čo britský raketový torpédoborec Defender ignoroval oznámenie o vniknutí do ruských teritoriálnych vôd. Ministerstvo informovalo, že ruský bombardér Su-24 zhodil bomby aj pred britskú loď, v snahe presvedčiť ju, aby zmenila smer.

Britské ministerstvo obrany tvrdenia Moskvy o vypálení varovných výstrelov na britský torpédoborec odmietlo s tým, že „loď britského kráľovského námorníctva plávala iba v ukrajinských výsostných vodách v súlade s medzinárodným právom“.

Ruská strana oznámila, že k incidentu došlo neďaleko Mysu Fiolent na juhu Krymu. Britské plavidlo malo po varovných výstreloch zmeniť kurz.

Po incidente si ruské ministerstvo obrany predvolalo britského vojenského atašé, informovala agentúra Interfax.

Britský torpédoborec ešte začiatkom týždňa kotvil v ukrajinskom prístave Odessa, odkiaľ sa vydal na plavbu pozdĺž pobrežia Krymu.