24. 06. 2021 10:03 | MOSKVA/TASR. kc

VIDEO: Rusko zverejnilo zábery z incidentu v Čiernom mori. Briti pozmenili svoje vyhlásenie

Reportér BBC potvrdil ruskú verziu popisujúcu celú udalosť.

Ruská stíhačka sleduje britský torpédoborec.
Ruská stíhačka sleduje britský torpédoborec. Foto: Reuters

Ruské ministerstvo obrany zverejnilo zábery zachytávajúce incident v Čiernom mori. Rusko v stredu uviedlo, že loď ruskej pohraničnej stráže vypálila varovné výstrely smerom k britskému torpédoborcu, ktorý ilegálne vplával do ruských teritoriálnych vôd v Čiernom mori. Na znak varovania zhodil bomby v jeho blízkosti aj ruský bombardér. Britská strana však tieto správy poprela.

V rozpore s vyhlásením britskej strany je však svedectvo reportéra BBC Jonathana Bealea, ktorý sa nachádzal na palube britského torpédoborca HMS Defender. Ten v stredu potvrdil, že sa loď plavila smerom k Ruskom okupovanému polostrovu Krym a posádka údajne počula aj varovné výstrely Rusov, informoval portál britskej televízie.

 

„Posádka lode bola na svojich pozíciach, keď sa približovali k južnému cípu Ruskom okupovaného Krymu... Išlo o úmyselný manéver, aby dali Rusku znamenie," píše sa v správe BBC, ktorá citovala Bealea.

BBC pritom poukazuje na to, že Moskva považuje Krym a jeho vody za ruské teritórium, zatiaľ čo Veľká Británia tvrdí, že torpédoborec sa pohyboval v teritoriálnych vodách Ukrajiny.

Podľa Bealea posádka tiež počula výzvu ruskej strany, ktorá loď vyzývala na zmenu kurzu a varovala pred výstrelmi. Výstrely bolo podľa reportéra počuť, avšak posádka bola presvedčená, že loď nie je na dostrel. V blízkosti lode sa podľa neho nachádzalo aj viac ako 20 vojenských lietadiel.

Britské ministerstvo zahraničných vecí tiež medzičasom mierne pozmenilo svoje vyhlásenie a uviedlo, že sa "domnievajú, že Rusko malo v Čiernom mori delostrelecké cvičenie, avšak žiadna zo striel nebola mierená na HMS Defender". Podľa vyhlásenia tiež neboli na britský torpédoborec zhodené žiadne bomby.