24. 06. 2021 17:16 | MOSKVA/TASR

Ostrý odkaz Ruska Británii: Nabudúce budeme strieľať priamo na lode narušujúce hranice

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odsúdil incident ako „zámernú a dobre pripravenú provokáciu“ Británie.

Rusko zverejnilo zábery z incidentu v Čiernom mori.
Rusko zverejnilo zábery z incidentu v Čiernom mori. Foto: Profimedia.sk

Rusko je pripravené mieriť priamo na vojenské lode narušujúce jeho hranice, ak tieto plavidlá nebudú reagovať na varovania. Vysokopostavený ruský diplomat Sergej Riabkov to uviedol vo štvrtok v ostrom vyhlásení po incidente v Čiernom mori, počas ktorého britský torpédoborec plával neďaleko Krymského polostrova v oblasti, ktorú Rusko pokladá za svoje teritoriálne vody. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Rusko uviedlo, že jedna z jeho vojenských lodí vypálila v stredu varovné výstrely a vojenské lietadlo zhodilo bomby na trasu britského torpédoborca Defender, aby ho vyhnala z oblasti neďaleko Sevastopola. Británia tento popis situácie poprela a trvala na tom, že na jej loď sa nestrieľalo, pričom sa plavila v ukrajinských vodách. Británia, tak ako väčšina medzinárodného spoločenstva, považuje Krym sa ukrajinské územie aj napriek jeho anektovaniu Ruskom v roku 2014, pripomína AP.

Tento incident bol prvým prípadom od studenej vojny, keď Moskva priznala použitie ostrej munície na odstrašenie vojenskej lode Severoatlantickej aliancie (NATO). To len zdôrazňuje, že v tomto období napätia medzi Ruskom a Západom rastie hrozba vojenských zrážok.

 

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Riabkov vo štvrtok vyhlásil, že „neporušiteľnosť ruských hraníc je absolútny imperatív“. Dodal, že budú chránené „všetkými prostriedkami, diplomatickými, politickými a aj vojenskými, ak bude treba“.

Sarkasticky poznamenal, že britské námorné sily by mali premenovať svoj torpédoborec z Defender (Obranca) na Aggressor (Útočník), a varoval, že „tí, čo sa pokúšajú testovať našu silu, veľmi riskujú“.

Na otázku, čo Rusko urobí, aby zabránilo narušovaniu hraníc loďami v budúcnosti, Riabkov reportérom odpovedal, že bude pripravené strieľať do terčov, ak varovania nebudú stačiť.

„Môžeme apelovať na rozum a žiadať rešpektovanie medzinárodného práva. Ak to nepomôže, možno zhodíme bomby a nielen na trasu, ale priamo na cieľ, ak kolegov inak nedonútime,“ citovala Riabkova ruská tlačová agentúra Interfax.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odsúdil incident ako „zámernú a dobre pripravenú provokáciu“ Británie a dodal ostré varovanie. „Ak sa budú neprijateľné provokačné akcie opakovať, ak tieto akcie zájdu príliš ďaleko, žiadne možnosti legitímnej obrany hraníc Ruskej federácie nemožno vylúčiť,“ povedal Peskov v telefonáte s reportérmi.

Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok už skôr uviedol, že britský torpédoborec, po ktorom ruská strana údajne vypálila varovné výstrely pri pobreží Krymského polostrova, legálne operoval v medzinárodných vodách. „Myslím si, že bolo úplne primerané využiť medzinárodné vody,“ povedal Johnson novinárom. „Dôležité je to, že neuznávame ruskú anexiu Krymu,“ dodal.