24. 06. 2021 23:11 , článok bol aktualizovaný 25. 06. 2021 22:48 | ČESKO/tvnoviny.sk, TASR, vd, kk, rk

Tornádo, ktoré zabilo na Morave päť ľudí, bolo najničivejšie v Európe od roku 2001

V zasiahnutých oblastiach bol aj štáb Televízie Markíza.

Mikulčice na Južnej Morave po tornáde.
Mikulčice na Južnej Morave po tornáde. Foto: Profimedia.sk
Zábery z obce Hrušky.
Zábery z obce Hrušky.
Zábery z obce Hrušky.

Južnú Moravu a oblasť Hodonínska vo štvrtok večer (24.6.) zničilo tornádo. Prírodný živel si vyžiadal zatiaľ päť potvrdených obetí. Hasiči, ktorí evidovali stovky udalostí, boli preťažení, vyhlásili udalosť tretieho stupňa v okresoch Břeclav a Hodonín a varovali obyvateľov, aby nevychádzali na ulice.

Základné informácie:
- Tornádo v Česku zasiahlo vo štvrtok (24.6). Južnú Moravu
- Doteraz evidujú piatich mŕtvych
- V nemocniciach v Hodoníne a v Břeclave leží 153 ľudí, na mieste ošetrili najmenej 63 ľudí
- Prírodný živel zničil stovky domov, škody sa šplhajú k stovkám miliónov korún, 40-tisíc domácností je bez elektriny
- Hasičský a záchranný zbor Juhomoravského kraja vyhlásil najvyšší stupeň poplachu, pomáhajú aj okolité štáty

 

 

Situáciu sme sledovali minútu po minúte, online sme ukončili.

21.28 - „Ešte nikdy sa v histórii českej filantropie nevybralo toľko peňazí za tak krátku dobu,“ povedal Zdeněk Mihalco, riaditeľ Nadace Via, ktorého cituje ČT24. Zbierka tejto nadácie na pomoc spustošeným obciam vyniesla za necelých 24 hodín viac než 100 miliónov českých korún.

20.48 - Aj keď je u nás veľmi výnimočným javom, zrejme budeme tornádo pozorovať čoraz častejšie. Odborníci vysvetlili, ako vzniká.

20.25 - V obci Lužice začalo poprchávať. Časť striech poničených domov už stihli opraviť alebo zakryť plachtami.

20.19 - Tornádo zasiahlo aj domov dôchodcov v Hodoníne. To, čo zažili, prirovnali k vojnovej apokalypse. Desiatky ťažko chodiacich ľudí museli evakuovať čo najskôr do bezpečia. Pozrite si, ako opísali chvíle hrôzy.

19.53 - Na poskytovaní pomoci v Česku sa podieľalo 11 ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZSS) zo Slovenska. Informovala o tom Lucia Hurajtová z tlačového odboru ministerstva vnútra. Spresnila, že sedem ambulancií bolo z Bratislavy a štyri ambulancie z Trnavského kraja.

19.41 - Situáciu po celý večer aj deň sledovali priamo na mieste nešťastných udalostí aj naše štáby. TU nájdete zábery, ktoré nakrútili v českých obciach.

19.31 - V súvislosti s tornádom, ktoré zasiahlo Moravu, vystúpi v sobotu večer v mimoriadnom televíznom prejave český prezident Miloš Zeman.

17.22 - Ministerstvo financií vyhlásilo pre občanov v postihnutých obciach daňové úľavy. Ľudia si môžu napríklad odložiť splatnosť dane z príjmu fyzických a právnických osôb.

17.20 - Mobilní operátori obnovili signál vo väčšine postihnutých obcí.

17.18 - Pomôcť ľuďom z južnej Moravy môžete prostredníctvom portálu Darujme.cz. Doposiaľ poslali ľudia 84 684 611 českých korún. Na platforme Donio prispeli už ľudia dvoma miliónami korún.

17.04 - V postihnutých obciach je 60 odborníkov pripravených poskytnúť ľuďom psychologickú pomoc.

16.46 - Stopa po tornáde je 24 kilometrov dlhá a 500 metrov široká. Stopa končí v obci Ratíškovice v okrese Hodonín.

16.40 - Podľa portálu Severe Weather Europe bolo tornádo v Česku najsilnejšou a najsmrteľnejšou poveternostnou udalosťou v Európe od 11. júna 2001. Vtedy veterná smršť na Ukrajine zničila 440 domov a zabila päť ľudí.

16.27 - Hasičský a záchranný zbor Juhomoravského kraja opakovane prosí občanov, ktorí chcú ísť pomáhať do postihnutých oblastí, aby čakali a informovali sa vopred na linke 800 129 921. Cesty vnútri obcí a v blízkom okolí sú preťažené a záchranári ich potrebujú udržať priechodné.

16.20 - „Také silné tornáda, aké sa vyskytlo na južnej Morave, sa v oblasti strednej Európy nevyskytujú. Je pravdepodobné, že silné búrky sa budú v najbližšom týždni vyskytovať aj naďalej. Nedá sa predpovedať, či sa pri nich objaví aj tornádo. Materiálne škody však môžu spôsobiť aj iné nebezpečné javy spojené so silnými búrkami,“ uviedol pre TASR klimatológ Pavel Matejovič.

16.13 - Počet domácností odpojených od elektriny klesol na 7000.

15.31 - Do nemocníc bolo doteraz prevezených 83 pacientov, 18 bolo ťažko zranených.

15.22 - Pozrite si mimoriadne silné výpovede ľudí, ktorí tornádo zažili na vlastnej koži. Zachrániť sa snažili len svoj holý život.

„Kde bol Pán Boh?!" pýtal sa s plačom muž, ktorý bojoval s tornádom o holý život

15.11 - Jednou z piatich obetí nešťastia je aj tehotná Slovenka. Pre Noviny.sk to potvrdil starosta obce Lužice. Denník Korzár zistil, že žena bola dcérou prešovského hudobníka Františka Cmara zo skupiny Mloci. Informáciu potvrdilo slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

14.59 - V obciach zasahuje 800 hasičov, ďalších 330 príde popoludní. Pomáha aj 300 vojakov.

14.35 - Český premiér Andrej Babiš navštívil južnú Moravu. Oznámil, že vláda ešte dnes rozhodne o využití pohonných hmôt zo štátnych hmotných rezerv.

13.48 - Dron nasnímal aktuálne zábery zo zasiahnutej Moravskej Novej Vsi:

 

13.31 - Pozrite si silu ničivého tornáda na fotografiách. Mestám výrazne zmenilo svoju podobu.

Zničený kostol v obci Hrušky.
Zničený kostol v obci Hrušky.
 

12.59 - Slovesko poskytne českej strane aj psovodov.

12.38 - Bez elektriny je stále 18 700 odberateľov. Najhoršia situácia je naďalej na Južnej Morave.

12.25 - Televízia BrnoNewsTV natočila spúšť, ktorú po sebe zanechalo tornádo v obciach Hrušky a Moravská Nová Ves. Pozrite si zábery:

12.21 - Obec Hrušky je najviac postihnutá po silnej búrke a tornáde. Na videu si pozrite výpovede starostky Jany Filipovičovej, jej zástupcu Mareka Babisza i obyvateľov, ktorým poškodilo domy i strechy.

 

12.13 - Český premiér Andrej Babiš požiadal v piatok vedenie Európskej únie o pomoc pre región južnej Moravy zasiahnutý búrkami a tornádom. Informoval o tom na Twitteri.

„Požiadal som predsedu Európskej rady Charlesa Michela a predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú o pomoc zo špeciálnych fondov Európskej únie pre postihnuté obce na južnej Morave,“ napísal Babiš z Bruselu.

12.02 - Meteorologička nemá dobré správy, na Moravu sa ženú ďalšie búrky. Viac sme sa tejto téme venovali TU .

11.39 - Polícia potvrdila päť obetí.

11.29 - Špeciálne jednotky prehľadávajú domy, či sa pod sutinami nenachádzajú telá. Keď nikoho nenájdu, dom označia.

11.25 - Riaditeľ nemocnice v Hodoníne Anton Tesařík pre portál Novinky.cz povedal, že ošetrení ľudia majú najmä trieštivé zlomeminy stavcov, poranenia hlavy, zlomeniny lebky či poranenia brušnej dutiny. „Tie hodiny pomoci boli desivé a povedal by som až apokalyptické,“ uviedol. V hodonínskej nemocnici leží aktuálne 45 pacientov a všetci sú v stabilizovanom stave.

11.05 - Portál idnes.cz informuje, že do viedenských nemocníc letecky transportovali dve ťažko zranené osoby. Jeden pacient je po operácii v stabilizovanom stave, druhá pacientka bojuje o život.

11.03 - Do Moravskej Novej Vsi priviezli mobilné WC a vodu. Podľa portálu idnes.cz intervenčný tím chodí po domoch a pýta sa ľudí, či majú dostatok vody.

10.59 - Česko dáva dokopy pracovné tímy zložené z väzňov. Pôjdu na miesta nešťastia, kde pomôžu s upratovaním a odstraňovaním škôd. Pomáhať pôjdu aj vojaci hradnej stráže, ktoré posiela prezident Miloš Zeman.

10.37 - Podľa BrnoNewsCTV je v nemocniciach v Hodoníne a v Břeclave hospitalizovaných 153 ľudí. 

10.23 - Zdevastované ostali aj vinohrady v Lužiciach. v Moravskej Novej Vsi je zničené aj Agrodružstvo. ČT 24 uvádza, že tam zahynulo 30 býkov, ktoré tam boli na výkrm.

10.17 - Pozrite si fotogalériu apokalypsy. Denné svetlo naplno odhalilo katastrofu na Morave, kde to vyzerá ako po atomóvej bombe.

10.14 - Slováci podávajú Česku pomocnú ruku. Tu sú reakcie slovenských politikov.

9.42 - Do pomoci sa zapojili aj slovenské nemocnice.

„Ministerstvo zdravotníctva  okamžite vydalo pokyn na vyslanie zdravotníckej pomoci. Pokyn na zásah bol vydaný 7 ambulanciám záchrannej zdravotnej služby z Bratislavy a 4 ambulanciám záchrannej zdravotnej služby z trnavského regiónu, 4 posádky boli v prípade potreby pripravené na zásah z Trenčianskeho samosprávneho kraja,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Pomoc ponúkla aj Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica.

„Je samozrejmosťou, že sme okamžite ponúkli pomoc, máme pripravený tím záchranárov aj sme vyčlenili lôžka pre prijatie ťažko zranených, ak by to českí kolegovia potrebovali,“ uviedol riaditeľ skalickej nemocnice MUDr. Jakub Rybár

9.37 - Premiér Andrej Babiš sa prihovoril prostredníctvom živého vysielania. Stále sa nachádza v Bruseli, odkiaľ nemohol odletieť pre zlé počasie. Do Brna by mal odísť o 12.00 h. „Ako vláda urobíme všetko preto, aby sme ľuďom pomohli. Je to skutočne apokalypsa. Musíme urobiť maximum pre to, aby sme našim spoluobčanom pomohli,“ uviedol český premiér.

9.31 - V najpostihnutejších oblastiach sú mobilné tímy, ktoré by mali začať vyplácať hotovosť ľuďom postihnutým tornádom. Ide o obce Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hrušky a Hodonín. Pracovníci na mieste vyplnia formuláre, ktoré vyhodnotia a prípadne aj vyplatia konečnú čiastku. Maximálna suma je 57 900 českých korún. Každý prípad posúdia individuálne.

9.28 - Tornádo spôsobilo problémy aj na severozápade Slovenska. V Čadci, Púchove a Považskej Bystrici je mimo prevádzky 70 trafostaníc. Bez elektriny je 6400 domácností.

9.25 - Podľa ČT24 prišli o život minimálne štyria ľudia. Desiatky utrpeli zranenia. Záchranári stále hľadajú pod sutinami ďalších ľudí.

8.56 - Portál idnes.cz uviedol, že medzi mŕtvymi je iba 21-ročný muž, na ktorého spadla lampa. Zomrel pri prevoze do nemocnice. Medzi zranenými a hospitalizovanými sú aj deti, nemali by byť vo vážnom stave.

8.40 - Juhomoravský kraj spustil krízovú linku. Ľudia, ktorí chcú ponúknuť pomoc môžu volať na číslo 800 129 921.

8.18 - Do hrozného rána sa prebúdza aj oblasť Lužice. Zničené domy, autá a stromy zdieľa na sociálnej sieti redaktorka Českej televízie.

8.08 - Do rána získali od ľudí na pomoc obciam v zbierke Nadace Via vyše 10-miliónov českých korún, uviedol portál novinky.cz.. Zbierky vyhlásila aj Diecezná charita Brno, Červený kríž či platforma znesnáze21.

7.41 - Zomreli najmenej tri osoby, desať pacientov by malo byť vo vážnom stave a hospitalizovaní zostali desiatky ľudí, uviedla Česká televízia v mimoriadnom vysielaní. V oblasti sú stovky zničených domov

Jižní Morava sčítá škody po tornádu, zemřeli nejméně tři lidé. Jihomoravská záchranná služba do nemocnic přepravila...

Uverejnil používateľ ČT24   Štvrtok 24. júna 2021

7.38 - Bez elektrického prúdu je v Česku stále 75-tisíc odberateľov, 40-tisíc z nich je z Břeclavu a Hodonínu.

7.26 - Diaľnica D2 v smere do Brna je opäť otvorená. Verejná doprava je v južnej Morave zrušená, skrátená alebo s trasovými zmenami. Ministerstvo vnútra ČR vyzýva obyvateľov zasiahnutých oblastí, aby zostali doma a nevychádzali von. Problémy má aj železničná doprava. hraničný priechod s Českom na D2 bude neprejazdný približne do 12.00 hodiny.

7.16 - Ľudia sa dočkajú pomoci. Na sociálnej sieti ju potvrdila ministerka práce a sociálnych vecí, ako aj ministerka financií. Pôjde o jednorazovú dotáciu určenú na rekonštrukciu domu a pomoc. Zároveň sa snažia presadiť pre zasiahnutých obyvateľov zvýhodnené získanie úveru bez úroku.

7.11 - V najviac zasiahnutých oblastiach južnej Moravy majú hasiči približne sto jednotiek. Pri výkone práce a hľadaní ľudí v sutinách im pomáha aj ťažká technika , uviedla ČT24. Na pomoc do Břeclavu a Hodonínu vyrazila aj dvaciatka juhočeských hasičov.

7.00 - Štáb Televízie Markíza bol celú noc v teréne v zasiahnutých oblastiach. Pozrite si zábery zo zničených miest.

 

6.51 - Zhrnutie aktuálnej situácie ako aj informácií z noci, si môžete vypočuť v nasledujúcom videu redaktora Martina Prôčku.

 

6.45 - „Sedel som v dielni a chystal som zemiaky pre kačky. Odrazu som počul divné hučanie, akoby sa blížil vlak. Následne som si uvedomil, že to je iný zvuk. Akurát som stihol prejsť cez dvor k domu a začalo peklo. Všetko lietalo,“ opísal svoju skúsenosť so živlom Jaroslav Doležal pre novinky.cz. Celý príbeh si prečítate tu .

6.13 - Následkom zranení po silných búrkach a tornáde zomreli najmenej tri osoby, uviedla v Teleráne hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby Juhomoravského kraja.

 

6.00 - Záchranné akcie prebiehali v obci Hrušky celú noc a pokračujú aj ráno. V galérii pribudli aktuálne zábery od redaktora spravodajstva Martina Prôčku, ktoré zachytávajú poškodený kostol, domy, polámané stromy a policajné autá.

5.43 - V Lužiciach zbúrajú pravdepodobne 16 domov, uviedol to pre ČT24 starosta obce Tomáš Kláska. Spoločne s hasičmi bude nasledujúce hodiny kontrolovať zasiahnuté obydlia, skúmať ich a hodnotiť, či sú bezpečné pre opätovný návrat majiteľov. Stav domov zhodnotí aj statik.

Taktiež budú záchranári s hasičskou technikou prehľadávať sutiny a aj s pomocou psov hľadať prípadných uviaznutých ľudí.

5.16 - Do zasiahnutých oblastí vyslali na zmapovanie situácie aj šesť dronov Leteckej služby PČR. Cez deň bude záchranným zložkám pomáhať aj armáda.

4.54 - Česky meteorológ Michal Žák uviedol pre Českú televíziu, že silu tornáda odhaduje na tretí alebo štvrtý stupeň. Takýto úkaz určite nie je v Európe bežný a takéto tornádo pácha zničujúce škody.

4.32 - Premiér Andrej Babiš označil situáciu na južnej Morave za veľkú tragédiu. Podľa premiéra to vyzerá tak, že živly spôsobili značné materiálne škody a vyžiadali si aj obete na životoch, nezverejnil však presný počet.

3.35 - Hasiči z južnej Moravy zverejnili zábery z terénu, na ktorých je zaznamenaný ich zásah. Zničenú ulicu a akciu okomentovali jasne, bez komentára.

3.25 - V piatok chce zasiahnuté oblasti navštíviť Český premiér Andrej Babiš, uviedla ČT24. Aktuálne sa nachádza v Bruseli, z kadiaľ sa doposiaľ pre nepriaznivé počasie nemohol prepraviť do Česka. Nevylúčil ani mimoriadne zasadnutie vlády.

3.00 - Policajti a hasiči sú v akcii aj v obci Lužice, kde stále zasadá krízový štáb. Informuje redaktorka Českej televízie.

2.46 - Pomôcť v zasiahnutých oblastiach sú pripravení aj vojaci zo Slovenska, informoval minister obrany SR Jaroslav Naď, ktorý sa spojil s českým ministrom vnútra. Minister zároveň ocenil koordináciu medzi ministerstvami zdravotníctva, vnútra a obrany SR a tiež vedenie premiéra SR Eduarda Hegera.

2.36 - Pomôcť zasiahnutej južnej Morave môžete aj vy. Na finančné zbierky zverejnili viaceré účty.

2.21 - Náš štáb sa nachádza v Moravskej Novej Vsi, kde hasiči aktuálne prechádzajú od domu k domu a kontrolujú poškodenie a stav obydlí. Taktiež zisťujú koľko ľudí sa v domoch nachádza, či sú zranení a potrebujú pomoc. Ponúkajú im aj pomoc s odpojením plynu alebo elektriny.

Hasiči kontrolujú domy v Moravskej Novej Vsi
Hasiči kontrolujú domy v Moravskej Novej Vsi Foto: TV Markíza / Martin Prôčka
 

2.20 - Nemocnica v Břeclave prijala po vyčíňaní prírodných živlov asi 50 zranených osôb. Nemocnica v Hodoníne predtým informovala o ošetrených približne 150 až 200 pacientov.

2.16 - Mnoho ľudí chce pomôcť, a tak so svojou ponukou telefonujú juhomoravským hasičom. Tí žiadajú obyvateľov, aby neblokovali tiesňovú linku, ktorá na to nie je určená. Organizácie neskôr zverejnia kontakt na tento účel.

2.00 - V galérii sú dostupné zábery zo zasiahnutej obce Hrušky, ktoré na mieste zachytil redaktor spravodajstva Martin Prôčka.

1.56 - „Obyvatelia obce Hrušky boli evakuovaní do okolitých dedín. Obec im nemohla poskytnúť vlastné priestory, keďže sú miestne budovy poškodené,“ uviedla pre TV Markíza starostka obce. Polícia uzatvorila v obci všetky poškodené ulice a pre obavu z rabovania bude v obci celú noc hliadkovať. Obec je odstavená od elektrického prúdu, vody a plynu. Problémy majú aj s telekomunikačným spojením.

1.50 - Fotografie zverejnené na sociálnych sieťach približujú danú situáciu najpresnejšie. Zasiahnuté oblasti označili viacerí ľudia za oblasti a budovy duchov. Vo vyľudnených uliciach sú len trosky, domy bez striech a s vybitými oknami.

1.38 - Juhomoravský náčelník plánuje vyhlásiť stav nebezpečia v zasiahnutej oblasti. Kompetentným to umožní aplikovať rýchlejšiu pomoc a stav rozšíri aj ich kompetencie.

1.18 - Finančnú pomoc chystá aj česká vláda. Ministerka financií pripravuje rýchly presun desiatich miliónov českých korún z rezervy. V piatok ráno od siedmej hodiny začnú úrady práce ľuďom zo zasiahnutých oblastí vyplácať aj mimoriadnu dávku, ktorá bude až do výšky 58-tisíc českých korún na osobu. Určená bude na zakúpenie základných potrieb.

1.00 - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zatiaľ nemá informácie o tom, že by medzi zranenými alebo obeťami štvrtkových silných búrok v Českej republike mali byť slovenskí občania.

00.51 - Náš štáb sa už nachádza v zasiahnutých oblastiach. Pred obcou Hrúšky sú kvôli padnutému elektrickému vedeniu všade pouzatvárané cesty. V okolí sa pohybuje veľký konvoj záchranných vozidiel.

00.44 - Do Rakúska už boli údajne prevezení dvaja pacienti.

00.43 - Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou na južnej Morave.

„Vyjadrujem sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou na južnej Morave. Rozsah škôd, materiálnych aj ľudských, je nepredstaviteľný a želám našim susedom veľa sily, ktorú budú potrebovať na vyrovnanie sa s následkami pohromy. Zároveň oceňujem okamžitú pomoc slovenských zdravotníkov postihnutým obciam,“ uviedla v stanovisku hlava štátu.

00.39 - Riaditeľ nemocnice v Hodoníne potvrdil prvú obeť po búrkach a tornáde v Česku. Malo by ísť o ženu. Počet obetí sa však pravdepodobne bude zvyšovať.

00.33 - Slovensko poslalo k susedom ďalšiu pomoc, aktuálne smeruje a je na Morave už 11 slovenských sanitiek. Pacientov sú pripravené prijať aj nemocnice v Malackách, v Skalici a na Myjave, uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

00.29 - Diaľnica D2 v smere na Brno je takmer celá uzatvorená a slúži na presun záchranných zložiek. Kompetentní žiadajú verejnosť, aby v úseku nejazdila a nebránila prejazdom.

00.22 - Hraničný priechod s Českou republikou na diaľnici D2 je pre následky silnej búrky u českých susedov neprejazdný. Informoval o tom Michal Szeiff, hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.

„Doprava je v súčasnosti presmerovaná z diaľnice D2 cez Kúty až na územie Trenčianskeho kraja na hraničný priechod Drietomá. Predpoklad trvania tohto stavu odhadujeme na minimálne celú nočnú dobu,“ spresnil Szeiff. Premávka je usmerňovaná dopravnými policajtmi.

00.19 - Zo Slovenska už smerovali do Kútov hasiči, ktorí sú pripravení pomôcť. Uviedol to minister vnútra Roman Mikulec, ktorý sa v súvislosti so silnými búrkami, ktoré zasiahli južnú Moravu spojil s českým ministrom vnútra.

„Českého ministra vnútra som informoval, že sme pripravení pomôcť akokoľvek budeme vedieť a môcť,“ uviedol Mikulec. Pripomenul, že z Bratislavského a Trnavského kraja už vyrazili viac ako dve desiatky hasičov s hasičskou technikou, smerujú na hasičskú stanicu do Kútov, kde budú k dispozícii.

00.13 - Južná Morava má v Slovensku oporu, uviedol Eduard Heger na sociálnej sieti. S Českou stranou aktívne komunikujeme. Zároveň poďakoval ministrovi Vladimírovi Lengvarskému, Romanovi Mikulcovi a Jaroslavovi Naďovi za rýchlu reakciu a mobilizáciu všetkých zdravotných a záchranných zložiek, ktoré sa podieľajú na pomoci.

JUŽNÁ MORAVA MÁ V NÁS OPORU Tornádo, ktoré sa prehnalo Južnou Moravou po sebe zanechalo obrovskú spúšť, obete na...

Uverejnil používateľ Eduard Heger - predseda vlády SR   Štvrtok 24. júna 2021

00.11 - Najviac zasiahnuté oblasti sú podľa ČT24 Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky.

00.07 - Na slovensko-českom pohraničí aj naďalej vznikajú búrky presúvajúce sa na severovýchod. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti. Jedna z búrok aktuálne podľa SHMÚ smeruje z Kysúc na Hornú Oravu a do Poľska a vykazuje mimoriadnu bleskovú aktivitu.

„Ďalšie búrky sú západne až severozápadne od Trenčianskeho kraja a zasiahnu krajný severozápad Slovenska,“ spresnil SHMÚ. Zdôraznil tiež, že búrky stále môžu byť sprevádzané prívalovým dažďom, krúpami, a to aj väčšími a nárazovým vetrom.

23.59 - Po búrkach je bez elektrického prúdu v Česku 121-tisíc domácností.

23.53 - Slovenský hasičský a záchranný zbor ponúkol pomoc zasiahnutým oblastiam, uviedli na sociálnej sieti.

Slovenskí hasiči sú pripravení pomôcť českým kolegom po extrémnej búrke Juh českej Moravy zasiahli dnes večer silné...

Uverejnil používateľ Hasičský a záchranný zbor   Štvrtok 24. júna 2021

23.51 - Nemocnica v Hodoníne ošetrila 150 až 200 zranených ľudí a zaznamenala aj úmrtie. Počet obetí však nie je jasný, uviedol riaditeľ nemocnice Antonín Tesařík.

23.46 - Obec Hrušky je po zasiahnutí tornádom takmer zrovnaná so zemou, uviedol to starosta obce. Miestna škola a kostol prišli o strechu, z mnohých domov zostali len obvodové múry.

23.38 - Organizácie už spustili verejné zbierky pre zasiahnuté oblasti a na pomoc pre obete. Ministerstvo práce pripraví dotáciu na opravu strechy domova pre seniorov, ktorý v Hodoníne prišiel o strechu.

23.34 - V Hodoníne je poškodená benzínová pumpa, z ktorej uniká plyn. Vážnosť poškodenia nie je známa.

23.30 - Na miesto už smerujú dva záchranné vrtuľníky z Rakúska a dorazilo aj sedem slovenských sanitiek. Slovensko je ochotné pomôcť aj so starostlivosťou o pacientov, pripravená je Univerzitná nemocnica v Bratislave.

23.00 - Záchranári na južnej Morave v spojitosti so štvrtkovými silnými búrkami zaznamenali obete na životoch a až 150 zranených. Presný počet obetí však nepoznajú. Informovali o tom spravodajský server Novinky.cz a televízia ČT24 s odvolaním sa na záchranárov.

22.40 - Najviac postihnuté sú obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice, ktoré sú v oblasti medzi Břeclavou a Hodonínom. Kvôli búrke zvolali krízový štáb, evakuovali obyvateľov a zriadili nocľahárne.

21.50 - Záchranné zložky riešia výpadok prúdu, nehody, vyslobodzujú zavalených ľudí v domoch aj spod stromov.

21.15 - Záchranári vyhlásili pre juh Moravy, Břeclavsko a Hodonínsko, mimoriadnu situáciu tretieho stupňa. Na miesto vyrazili všetky dostupné jednotky Integrovaného záchranného systému. Nemocnice hlásia desiatky zranených ľudí. Búrka zničila domy, autá, zeleň, športovú halu, kostol aj štadión.

20.50 - Obcou Hrušky na Břeclavsku sa prehnalo tornádo a zničilo polovicu obce.

20.30 - České média informujú o intenzívnych búrkach s krupobitím.