Live
Sledujte NAŽIVO: Rokovalo konzílium odborníkov, venovali sa aj výhodám pre zaočkovaných
Sledujte tu
25. 06. 2021 11:48 | PRAHA/kc

Meteorologička nemá dobré správy, na Moravu sa ženú ďalšie búrky

Meteorologička pripomenula, že predpovedať tornádo v našich zemepisných šírkach je veľmi ťažké.

Oblasť zasiahnutá tornádom.
Oblasť zasiahnutá tornádom. Foto: Profimedia.sk

Silné tornádo, ktoré vo štvrtok večer vyčíňalo na južnej Morave, sprevádzal vietor s rýchlosťou až 219 kilometrov za hodinu. Nie je však vylúčené, že na niektorých miestach boli nárazy vetra ešte silnejšie.

Spôsobené škody totiž zodpovedajú následkom tornáda intenzity F3 na päťstupňovej Fujitovej stupnici klasifikácie tornád. Tento stupeň znamená vážne škody pri rýchlosti vetra medzi 254 až 332 km/h. V rozhovore pre portál Novinky to uviedla meteorologička Dagmar Honsová, ktorá zároveň dodala, že ďalšie ničivé tornádo už v Česku v najbližšej dobe nehrozí.

Meteorologička vysvetlila, ako k ničivému javu došlo: „Tornádo vzniklo kvôli zrážke teplého a studeného frontu, ktorá sa presunula na východ mimo územie Českej republiky."

Honsová ale potvrdila, že búrky so silným vetrom sa na zasiahnutom území vyskytnú aj v priebehu piatka . Dobrou správou je, že už by nemali nastať podmienky pre vznik silného tornáda.

Meteorológ Faško: Búrka na našom územi zoslabla, keď sa zotmelo. Následky by inak boli horšie.

 

Meteorologička pripomenula, že predpovedať tornádo v našich zemepisných šírkach je veľmi ťažké. „Predpoveď by mohla vyznieť ako poplašná správa," upozornila Honsová, podľa ktorej je možne dopredu upozorniť iba na veľmi silné búrky a supercely.

„Práve v supercelárnej búrke sa môžu v 10 až 20 percentách prípadov vyskytnúť vhodné podmienky pre vznik tornád teda búrok tvorených silným vzostupným vetrom, ktorý rotuje okolo svojej osi. V supercelárnej búrke vzniká tornádu pri vrchole klinu, ktorý sa vytvára vďaka teplému vzduchu vtekajúcemu do búrky zo spodnej oblačnosti," vysvetlila meteorologička.

Naposledy Česko zasiahlo tornádo pred tromi rokmi, išlo však iba o živel s miernou silou na úrovni F1 vo Fujitovej stupnici. Tornádo so silou blížiacou sa k tomu zo štvrtka v Česku vyčíňalo v roku 2004, keď spôsobilo materiálne škody v meste Litovel.