28. 06. 2021 14:58 | BRATISLAVA/kc

O živote rozhodujú sekundy. Kam sa schovať pred tornádom, keď nemáte pivnicu alebo bunker?

Špecifickou situáciou je, keď blížiace sa tornádo zastihne človeka v aute.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Huntstyle

Kam sa schovať pred tornádom, keď ma zastihne v dome, v aute alebo na voľnom priestranstve? Tieto otázky si ešte do minulého štvrtka kládol v našich končinách málokto, no aj napriek tomu, že to čo sa stalo na Morave stále zostáva extrémne ojedinelou pohromou, sú na mieste.

Odpovede treba hľadať v USA, kde majú jednoznačne najväčšie skúsenosti s tornádami. Svoje o tom vedia najmä ľudia žijúci v štátoch, ktorými prechádza „tornádová ulička" (Tornado alley). Ide o územie ležiace medzi Skalnatými horami a Appalačským pohorím, zahŕňa severný Texas, Oklahomu, Kansas, Nebrasku, časť Južnej Dakoty a Colorada. Aj keď sa tornáda predpovedajú s dostatočným predstihom iba veľmi ťažko, obyvatelia týchto amerických štátov sa s nimi naučili žiť a takmer každý z nich vie, čo má v takej situácii robiť, píše portál ČT24.

Sieť radarov je pre Európu neekonomická

Systém varovania pred týmto ničivým živlom sa neustále zdokonaľuje a aj vďaka Dopplerovým radarom dokážu meteorológovia upozorniť na možnosť vzniku tornáda aj desiatky minút vopred.

„Mali sme búrky vypočítané presne na minúty, meteorológovia presne vedeli, že sú tie správne podmienky, keď si treba dávať pozor a ukryť sa. Horšie je to ale v noci," uviedla pre ČT24 Češka Andrea Bauer Foli, ktorá roky žila v Oklahome.

Keď sa rozozvučia sirény, každý vie čo má robiť. Američania majú pred tornádami rešpekt. V spomenutých štátoch takmer každý pozná niekoho, kto pre tornádo prišiel o majetok alebo o blízkych.

Jednou z najrozšírenejších pomôcok, ktoré dokážu zachrániť životy, sú „tornádové rádiá". Fungujú na baterky a človek tak nie je odkázaný na elektrické siete, ktoré tornáda narušia ako prvé.


„Američania majú oproti Európe výhodu v tom, že majú sieť mobilných radarov. Na našom kontinente to však pri súčasnej nízkej frekvencii výskytu tornád bolo neekonomické," vysvetlil Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry českej Akadémie vied.

Mnohé domácnosti v štátoch, cez ktoré prechádza tornádová ulička, majú vybudované vlastné úkryty (storm shelter). Väčšinou sa nachádzajú priamo pod domami alebo v ich blízkosti. Ide o robustné železobetónové konštrukcie, ktoré ľudí spoľahlivo ochránia pred ničivými následkami tornád. Existujú však riešenia aj pre tých, ktorí túto možnosť nemajú. Sú to napríklad podzemné garáže alebo verejné úkryty v nákupných centrách.

Auto je pasca

Špecifickou situáciou je, keď blížiace sa tornádo zastihne človeka v aute. Prirodzená reakcia väčšiny neznalých ľudí je snaha pred živlom utiecť - lenže to je chyba. Cesty totiž často kopírujú terénne prvky a tými sa často riadi aj smer pohybu tornáda. Silný vietor, ktorý sprevádza tornáda od F3 vyššie, okrem toho môže vozidlo veľmi ľahko prevrátiť či dokonca odhodiť. Ukázalo sa, že na Morave sa pred tornádom snažilo veľa ľudí ukryť práve v autách. Americká meteorologická služba pritom odporúča presný opak.

„Vozidlá sú pri tornádach známe ako smrtiace pasce, pretože ich vietor môže ľahko odhodiť a zničiť. Buď opustite vozidlo, aby ste sa ukryli v pevnom úkryte, alebo odíďte mimo dráhu tornáda. Ak je cesta neprejazdná alebo sa na vás tornádo rúti z bezprostrednej blízkosti, môže byť vašou jedinou možnosťou bezpečne zaparkovať mimo dopravné pásy, vystúpiť a pokiaľ možno nájsť pevnú budovu ako úkryt,“ odporúča NOAA.

V prípade, že takú možnosť nemáte, ponúka NOAA ďalšie východisko: „Ľahnite si na nízko položené miesto čo najďalej od cesty. V otvorenej krajine je však najlepším riešením útek, v prípade, že je tornádo ďaleko. Otázkou však je, ktorým smerom sa vydať. Preto niekoľko sekúnd pozorne sledujte tornádo v porovnaní s pevným objektom v pozadí a všímajte si, či sa vír pohybuje do strán. Ak sa tak nedeje, a tornádo sa opticky začína zväčšovať, prípadne máte pocit, že stojí na mieste, znamená to, že mieri priamo na vás. Môže sa však stať, že vás tornádo zastihne v aute a vtedy sa treba čo najviac ponoriť do sedadla a držať sa čo najďalej od okien. Ideálne je byť v tom momente pripútaný bezpečnostným pásom.

Čo robiť doma

Američania žijúci s hrozbou tornád presne vedia, čo majú robiť, keď ich živel zastihne doma. „Najbezpečnejšie je presunúť sa do stredu domu, kde nie sú okná, preto je typickým úkrytom kúpeľňa. V nej si má človek ľahnúť do vane (najlepšie železnej) a prikryť sa matracom. Vhodná je tiež cyklistická prilba," hovorí Bauer Foli.

Američania tornáda nepodceňujú, no tie so silou F1 ich veľmi nevzrušujú. Vypomstilo sa to v roku 2011, keď aj pre nepresnú predpoveď mnohí obyvatelia mesta Joplin v štáte Missouri podcenili situáciu a z pôvodne ohláseného tornáda kategórie F1 sa stalo to úplne najsilnejšie F5. Výsledkom bolo až 158 obetí.