28. 06. 2021 22:26 | MADRID/TASR

Pitva potvrdila príčinu úmrtia amerického podnikateľa McAfeeho

Väzenskí dozorcovia ho našli v stredu obeseného v jeho cele.

Na archívnej snímke z 9. septembra 2015 svetovo známy vývojár softvéru pre kybernetickú bezpečnosť John McAfee.
Na archívnej snímke z 9. septembra 2015 svetovo známy vývojár softvéru pre kybernetickú bezpečnosť John McAfee. Foto: TASR/Todd J. Van Emst/Opelika-Auburn News via AP

Oficiálna pitva zosnulého britsko-amerického podnikateľa Johna McAfeeho potvrdila, že v španielskom väzení spáchal samovraždu. V pondelok to uviedol denník El País s odvolaním sa na nemenované zdroje oboznámené s prípadom.

Ako píše agentúra Reuters, vykonanie pitvy je v kompetencii katalánskych justičných orgánov. Ich hovorca však podľa vlastných slov nemal o pitevnej správe žiadne informácie.

Väzenskí dozorcovia McAfeeho našli v stredu obeseného v jeho cele, informoval minulý týždeň jeho právnik Javier Villalba.

V piatok navyše uviedol, že McAfeeho vdova Janice požiadala o vykonanie ďalšej, nezávislej pitvy po tom, čo budú zverejnené výsledky tej prvej.

Janice McAfeeová totiž neverí, že jej manžel mal samovražedné sklony a z jeho smrti viní americké úrady, pripomína Reuters.

McAfeeho zatkli vlani v októbri na letisku v Barcelone. V USA ho obvinili z daňového úniku po tom, ako v rokoch 2016 až 2018 nezdokladoval svoj príjem. Ak by ho uznali za vinného, hrozil mu až 30-ročný trest odňatia slobody.

Zosnulý podnikateľ založil jednu z prvých firiem na tvorbu antivírusových programov, keď v roku 1987 založil spoločnosť, ktorú pomenoval po sebe.

Niekoľko rokov po založení však z firmy odišiel a odvtedy sa v nej neangažuje. Predpokladá sa však, že naďalej ročne zarába milióny dolárov predajom kryptomien, ako aj prednášaním a konzultáciami.

McAfee mal aj v minulosti opletačky so zákonom, v roku 2012 ho na ostrove Belize dokonca vyšetrovali v súvislosti s vraždou.