29. 06. 2021 11:28 | NEMECKO/TASR

Za útokom nožom vo Würzburgu bol podľa polície islamistický motív

Pri útoku nožom zahynuli traja ľudia, ďalších sedem osôb zranili.

Pri útoku nožom vo Würzburgu zahynuli traja ľudia, sedem osôb zranili
Pri útoku nožom vo Würzburgu zahynuli traja ľudia, sedem osôb zranili Foto: TASR - AP

Islamistický extrémizmus bol podľa nemeckých vyšetrovateľov motívom minulotýždňového útoku nožom, ktorého sa v bavorskom meste Würzburg dopustil páchateľ zo Somálska. Útok si vyžiadal životy troch žien, píše agentúra AFP.

„Bavorské centrum pre boj proti extrémizmu a terorizmu prevzal vyšetrovanie, pretože pravdepodobný je islamistický motív,“ uvádza sa v utorok zverejnenom spoločnom vyhlásení bavorskej prokuratúry a krajinskej kriminálnej polície.

Pri útoku, ktorého sa dopustil 24-ročný Somálčan, utrpelo zranenia ďalších sedem osôb. Podľa polície vošiel v piatok popoludní do obchodu, kde sa v oddelení s domácim náradím predavačky opýtal, kde sú nože. Následne uchopil jeden nôž a smrteľne pobodal tri ženy v obchode a následne začal útočiť na ľudí vonku a v neďalekej banke. Ťažko zranil šesť žien a jedného mladého muža. Podľa svedkov kričal páchateľ počas útoku "Alláhu akbar", čo v arabčine znamená "Boh je veľký". Údajne spomenul aj "džihád", keď ho ošetrovali v nemocnici predtým, než ho vzali do väzby. Polícia ho pri zatýkaní totiž postrelila.

Vyšetrovatelia skúmali aj psychický stav tohto muža, ktorý žije v Nemecku od roku 2015 pod čiastočnou ochranou, avšak bez trvalého azylu, nemal záznam v registri trestov, no počas tohto roka došlo k dvom incidentom, pre ktoré ho hospitalizovali v psychiatrickej nemocnici.