30. 06. 2021 15:51 | MOSKVA/kc

Rusko spustilo na vodu svoju superponorku. Dokáže vyvolať cunami a rozkazy jej dáva iba Putin

Ide o najväčšie podmorské plavidlo sveta.

Ruská ponorka Belgorod.
Ruská ponorka Belgorod. Foto: Profimedia.sk

Rusko spustilo na vodu svoju novú experimentálnu ponorku Belgorod. Prvá plavba najväčšieho podmorského plavidla sveta sa uskutočnila v Bielom mori, ktoré je súčasťou Severného ľadového oceánu. Ponorku postavili v prístavnom meste Severodvinsk a do služby by ju mali uviesť koncom tohto roka.

Zdroj: Twitter/ K-560

Výstavba jadrovej ponorky s dĺžkou 184 metrov sa začala ešte v roku 1992. Najmodernejšie plavidlo svojho druhu bude vybavené novou superzbraňou - bezpilotnými podmorskými dronmi s označením Poseidon. Podľa ruských médií by mali byť drony schopné neobmedzeného dosahu s rýchlosťou cez 200 kilometrov za hodinu.

Populárno-náučný časopis Popular Mechanics o Poseidone hovorí ako o "torpéde apokalypsy", ktoré by malo byť schopné zničiť mestskú aglomeráciu vyvolaním cunami.

Belgorod okrem toho môže niesť osem nepomenovaných podmorských plavidiel, ktoré slúžia na mapovanie dna oceánov, prípadne môžu byť nasadené k sabotovaniu podmorských elektrických a internetových káblov.

Technické údaje a parametre:

Dĺžka plavidla: 184 m
Šírka plavidla: 18,2 m
Rýchlosť pod vodou: 33 uzlov (60 km/h)
Maximálna hĺbka ponoru: 520 metrov
Výtlak ponorky: 30-tisíc ton
Výkon vodou chladených jadrových motorov: 100-tisíc konských síl

Masívna ponorka má mať tiež pripevnenú menšiu ponorku pre 25 ľudí, ktorá môže byť použitá pre výskumné, záchranné a špeciálne vojenské operácie. Belgorod teraz čakajú posledné testy, ktoré by sa mali skončiť najneskôr v roku 2021.

Belgorod podľa odborníkov pôsobí skôr ako nástroj pre tajné spravodajské operácie, než ako konvenčná ponorka. Tomuto dojmu silne nahráva fakt, že ponorka sa nebude zodpovedať a prijímať rozkazy od vedenia ruského námorníctva, ale priamo od samotného Putina.