04. 07. 2021 07:38 , článok bol aktualizovaný 04. 07. 2021 17:10 | MANILA/TASR

Bilancia obetí pádu lietadla na filipínskom ostrove stúpla na 45, hlásia aj desiatky zranených

Na palube bolo 92 ľudí vrátane troch pilotov a piatich členov posádky.

Air Force C-130.
Air Force C-130. Foto: TASR/AP

Na najmenej 45 sa zvýšil počet mŕtvych, ktorých si vyžiadala nedeľňajšia havária transportného vojenského lietadla na Filipínach.

Lietadlo tamojších ozbrojených síl typu C-130 Hercules prevážajúce vojakov sa zrútilo a začalo horieť po tom, ako pri pristávacom manévri minulo dráhu. Incident sa stal na juhu krajiny a vyžiadal si aj ďalšie desiatky zranených, informovala tlačová agentúra AFP. Aktualizovaná bilancia nešťastia zahŕňa 42 vojakov a troch civilistov. Lietadlo havarovalo na ostrove Jolo v provincii Sulu približne na poludnie miestneho času.

Na palube lietadla bolo 92 ľudí vrátane troch pilotov a piatich členov posádky. Príčina nehody nebola bezprostredne známa.

Mnohí z vojakov na palube havarovaného lietadla nedávno absolvovali základný vojenský výcvik a boli nasadení do nepokojného regiónu na juhu krajiny v súvislosti s bojom proti terorizmu. Daný región je domovom mnohých moslimov v tejto prevažne rímskokatolíckej krajine a je svedkom separatistických nepokojov.

Havária predstavuje najhoršie letecké nešťastie na Filipínach za uplynulých takmer 30 rokov, dodáva tlačová agentúra Reuters. Filipínske ozbrojené sily zaznamenali v júni haváriu vrtuľníka Black Hawk, pri ktorej prišlo o život šesť ľudí. V roku 1993 pri zrútení filipínskeho lietadla C-130 Hercules zomrelo 30 ľudí, v roku 2008 pri ďalšej havárii civilnej verzie tohto stroja zahynulo 11 osôb. Najtragickejším leteckým nešťastím na Filipínach bola nehoda Boeingu-737 tamojšej spoločnosti PAL Express v roku 2000, ktorá si vyžiadala 131 mŕtvych.