05. 07. 2021 06:59 | VATIKÁN/TASR

Pápež sa po operácii cíti dobre, v nemocnici zostane asi týždeň

Pápež František zákrok podstúpil z dôvodu abnormálneho zúženia časti hrubého čreva, priblížila AP.

Nemocnica v Ríme, v ktorej pápeža operovali.
Nemocnica v Ríme, v ktorej pápeža operovali. Foto: AP Photo/Riccardo De Luca

Pápež František sa v pondelok po úspešnej operácii hrubého čreva cíti dobre, v nemocnici sa však bude zotavovať ďalších zhruba sedem dní, uviedol Vatikán. Informuje o tom agentúra AFP.

Osemdesiatštyriročného pápeža hospitalizovali v Gemelliho nemocnici v Ríme v nedeľu. Zákrok bol plánovaný z dôvodu zúženia hrubého čreva - symptomatickej divertikulárnej stenózy - a František ho podstúpil v celkovej anestéze.

Operácia trvala približne tri hodiny. „Pápežov stav je dobrý, je bdelý a dýcha spontánne,“ uviedol v pondelok tlačový hovorca Vatikánu Matteo Bruni. Aby nedošlo ku komplikáciám, František strávi v nemocnici zhruba sedem dní, dodal.

Prečítajte si tiež: Potvrdené, pápež František premiérovo navštívi Slovensko. Známy je už aj presný termín

O plánovanej operácii informoval Bruni v nedeľu niekoľko hodín predtým, než pápež František oficiálne potvrdil, že v septembri navštívi Slovensko a Maďarsko.

Taliansky premiér Mario Draghi v pondelok adresoval Františkovi "láskavé prianie skorého uzdravenia", píše AFP. Pápežovi poprial "rýchle zotavenie" aj šejk Ahmad at-Tajjib, veľký imám káhirskej mešity al-Azhar a jeden z vysokopostavených svetových predstaviteľov islamu,

Pápež František je hospitalizovaný na desiatom poschodí Gemelliho nemocnice, kde ležiaval i jeho predchodca Ján Pavol II., ktorý sa podrobil dovedna siedmim operáciám.