06. 07. 2021 07:19 | MIAMI/TASR

Počet obetí zrútenia bytového domu na Floride stúpol na najmenej 28

V troskách objavili v pondelok ďalšie telo.

Nestabilný bytový blok, ktorý sa koncom júna čiastočne zrútil, zdemolovali v meste Surfside.
Nestabilný bytový blok, ktorý sa koncom júna čiastočne zrútil, zdemolovali v meste Surfside. Foto: TASR/AP Photo/Lynne Sladky

Po zdemolovaní čiastočne zrúteného bytového domu v meste Surfside v americkom štáte Florida objavili v troskách v pondelok ďalšie telo, oznámili večer miestneho času úrady. Po náleze ďalších troch obetí deň predtým si tak nešťastie spred dvoch týždňov vyžiadalo doteraz 28 životov. Informovala o tom agentúra DPA.

Ďalších 117 ľudí stále evidujú ako nezvestných. Nie je však jasné, koľkí z nich sa skutočne nachádzali v budove neďaleho pobrežia, keď sa jej veľká časť 24. júna zrútila. Záchranárom sťažuje pátranie po nezvestných aj počasie, keďže k Floride sa blíži tropická búrka Elsa. Meteorológovia predpokladajú, že samotný región mesta Miami by nemala priamo zasiahnuť, aj keď z dôvodu bleskov už práce opakovane dočasne pozastavili.

Každé zdržanie znepokojuje najviac práve záchranárov, uviedla starostka okresu Miami-Dade Daniella Levinová Cavová. „Žijú, aby zachraňovali životy,“ vyhlásila. Za pozitívne však označila to, že po demolácii zvyšnej časti budovy v nedeľu večer môžu teraz pátrať aj na miestach, ktoré boli dosiaľ neprístupné.

Príčiny pádu budovy v bytovom komplexe Champlain Towers South z 24. júna sú predmetom vyšetrovania. Správa statikov z októbra 2018, ktorú v piatok zverejnili tamojšie úrady, však hovorí o závažných poškodeniach statiky budovy pod bazénom a o "zníženej kvalite betónu" v podzemnej garáži 12-poschodovej obytnej budovy s približne 130 bytmi, nachádzajúcej sa v blízkosti mora.