06. 07. 2021 15:55 | KÁHIRA/TASR

Jednu z najväčších lodí na svete, ktorá spôsobila chaos v Suezskom prieplave, súd prepustil

Ever Given dlhá 400 metrov na šesť dní zablokovala námornú trasu medzi Áziou a Európou.

Na archívnej snímke z 30. marca 2021 obrovská kontajnerová loď Ever Given sa plaví Veľkým horkým jazerom pri meste Suez.
Na archívnej snímke z 30. marca 2021 obrovská kontajnerová loď Ever Given sa plaví Veľkým horkým jazerom pri meste Suez. Foto: TASR/AP/Mohamed Elshahed

Egyptský súd vydal v utorok nariadenie umožňujúce prepustenie obrovskej kontajnerovej lode Ever Given, zadržiavanej celé mesiace za to, že tento rok už skôr zablokovala Suezský prieplav a narušila tak celosvetový obchod. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Šéf Ekonomického súdu v meste Ismáílíja schválil žiadosť podanú Úradom pre správu Suezského prieplavu (SCA), aby bol zrušený príkaz na zadržiavanie nákladnej lode plaviacej sa pod vlajkou Panamy, informoval štátny egyptský denník al-Ahrám.

SCA aj japonský majiteľ lode tento týždeň uviedli, že dosiahli dohodu v spore o odškodné požadované úradmi spravujúcimi prieplav a že loď bude môcť odplávať v stredu 7. júla.

Nákladná loď MV Ever Given uviaznutá v Suezskom prieplave.
Nákladná loď MV Ever Given uviaznutá v Suezskom prieplave. Foto: TASR/AP
 

Ever Given dlhá 400 metrov, jedna z najväčších kontajnerových lodí na svete, narazila na plytčinu v Suezskom prieplave v marci a na šesť dní zablokovala dôležitú námornú trasu medzi Áziou a Európou.

Plaví sa pod vlajkou Panamy a pred nehodou si ju prenajala spoločnosť so sídlom na Taiwane.

Kapitán lode, ktorá zablokovala Suezský prieplav, robil zložitý manéver. Vytvoril bizarný obrazec

Keď ju vyslobodili z plytčiny, zabránili jej opustiť Veľké horké jazero, ktoré oddeľuje severnú a južnú časť Suezského prieplavu.