07. 07. 2021 11:00 | MOSKVA/TASR/Tvnoviny.sk

More vyplavilo prvé obete havárie ruského lietadla. Medzi cestujúcimi bola aj starostka

Podľa prvých hypotéz stroj havaroval v dôsledky chyby pilota pri slabej viditeľnosti.

Trosky havarovaného ruského lietadla na Kamčatke
Trosky havarovaného ruského lietadla na Kamčatke Foto: TASR/AP

Členovia pátracích tímov našli už deväť z 28 obetí, ktoré si vyžiadal utorkový pád lietadla Antonov An-26 na Kamčatskom polostrove na ruskom Ďalekom východe.

„V priebehu pátracích prác sa našlo už deväť tiel obetí," povedal zdroj z prostredia ruského ministerstva pre mimoriadne situácie.

 

Kamčatské úrady vyhlásili trojdňový smútok. Rodiny obetí dostanú odškodné v celkovej výške viac než 3,5 milióna rubľov (zhruba 40.000 eur), čo zahŕňa odškodné od leteckej spoločnosti, poistné a príspevok regionálnej vlády.

Spravodajské agentúry zverejnili prvé zábery na trosky lietadla, ktoré narazilo do skalného zrázu a zrútilo sa do mora. Na skalnatej pláži vidieť rozptýlené osobné veci obetí, kufre aj časti lietadla.

Starostka Palany Oľga Mochirevová
Starostka Palany Oľga Mochirevová Foto: Oľga Mochirevová/Facebook
 

Medzi obeťami bola aj starostka Palany

Lietadlo An-26 odštartovalo z hlavného mesta Kamčatského kraja Petropavlovsk-Kamčatskij na juhu polostrova a smerovalo do mesta Palana, ktoré sa nachádza v severnej časti Kamčatky.

Haváriu lietadla miestnych aerolínií Petropavlovsk-Kamchatsky Air Enterprise, ku ktorej zrejme prispelo nepriaznivé počasie, neprežil nikto z 22 osôb a šiestich členov posádky. Medzi cestujúcimi bola aj starostka Palany Oľga Mochirevová (42).

V lietadle zomreli aj: druhý pilot Alexander Anisimov (34), Ekaterina Ponikarova (30), ktorá sa vracala z dovolenky, alebo matka troch detí Yulia Surovtseva (43), píše The Sun. Medzi obeťami sú aj dve deti, iba 6-ročná Alisa Khvaleyeva a 17-ročný Artyom Tishchenko.

Na Kamčatku mal v stredu pricestovať ruský minister dopravy Vitalij Savelijev, ktorý vedie osobitný výbor pre vyšetrovanie príčin nešťastia zriadený ruským úradom pre leteckú dopravu.

Russian plane crash: Nine bodies pulled from sea & more feared dead after aircraft carrying 28 smashed into cliff face...

Uverejnil používateľ Daily-News.Uk Streda 7. júla 2021

Príčina nehody

Trosky lietadla sa podarilo nájsť ešte v utorok, niekoľko hodín po nehode. Objavili ich večer pri pobreží polostrova, a to v mori aj na súši, približne 3,8 kilometra od cieľového letiska. Rozptýlené boli v pobrežnom páse dlhom zhruba deväť kilometrov. Pátracie práce počas noci pozastavili a obnovili ich až v ranných hodinách.

Príčina nehody je predmetom vyšetrovania. Podľa jednej z hypotéz stroj havaroval v dôsledku chyby pilota pri slabej viditeľnosti. Ruské úrady otvorili v tejto veci vyšetrovanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia bezpečnosti a pravidiel leteckej dopravy.