08. 07. 2021 11:50 , článok bol aktualizovaný 08. 07. 2021 13:31 | BRATISLAVA/jh

Nebezpečné búrky nad Európou: Môžu byť aj extrémnejšie a vytvoriť tornáda

Pozrite sa, kde sa očakávajú najintenzívnejšie búrky.

Ilustračný záber
Ilustračný záber Foto: Shutterstock / Oleg_Yakovlev

Horúce počasie v Európe vystriedajú silné búrky. Ich sila môže byť na niektorých miestach vyššia a podľa meteorológov môžu so sebou priniesť aj extrémne javy ako napríklad tornádo, píše imeteo.sk.

Búrky predpovedajú v krajinách od Talianska až po Poľsko. Najnebezpečnejšia situácia sa očakáva na oboch stranách Álp.

Búrky opäť na Morave

Nad Európu sa tiahne studený front, ktorý bude oddeľovať veľmi teplý vzduch, ktorého príliv bude vrcholiť práve vo štvrtok popoludní. Počasie ovplyvní aj na Slovensku.

Vytvorí sa výrazný búrkový komplex, ktorý sa bude presúvať ponad Rakúsko, Česko a Poľsko. Prvé búrky by sa mali vytvárať už dnes (8.7.) popoludní a je vysoká pravdepodobnosť, že sa prehĺbia do superciel. Tie zasiahnu hlavne Moravu a severné Rakúsko. Prinesú so sebou výrazné zrážky aj krúpy. Vylúčené nie je ani tornádo. Podmienky sú mierne horšie ako pri tornáde, ktoré sa na Morave vyskytlo na konci júna.

Búrkový systém sa bude presúvať cez noc zo štvrtka na piatok smerom k severovýchodu a nie je vylúčené, že zasiahne Slovensko.

Oveľa vyššia pravdepodobnosť vzniku tornáda ako nad Moravou je počas dnešného dňa nad severným Talianskom.

Na tornáda, ktoré môžu byť až veľmi silné, upozorňuje aj dnešná predpoveď European Storm Forecast Experiment - Estofex. Pre severné Taliansko vydala 2. stupeň.

Dnešná predpoveď European Storm Forecast Experiment - Estofex
Dnešná predpoveď European Storm Forecast Experiment - Estofex Foto: Estofex
 

 Českí meteorológovia vydali najvyšší stupeň varovania pred búrkami

Českí meteorológovia vydali vo štvrtok pre viaceré kraje najvyšší stupeň varovania pred extrémne silnými búrkami s prívalovými zrážkami a veľkými krúpami.

Červený stupeň výstrahy sa týka Vysočiny, Pardubického kraja a častí Juhočeského a Královohradeckého kraja od 15.00 h do polnoci.

Výstraha spomína ojedinelý výskyt extrémne silných búrok s prívalovými zrážkami okolo 60 milimetrov, veľkými krúpami a nárazmi vetra okolo 100 kilometrov za hodinu.

Na väčšine územia ČR platí do piatkového rána druhý najvyšší stupeň varovania - pred veľmi silnými búrkami. Môžu sa vyskytnúť prívalové zrážky s úhrnom približne 60 milimetrov, s krupobitím a vetrom s nárazmi s rýchlosťou približne 90 kilometrov za hodinu. V Úsťanskom a Karlovarskom kraji platí žltá výstraha pred silnými búrkami.