09. 07. 2021 09:55 | PRAHA/Tvnoviny/TASR

Silné búrky v Česku: Hasiči museli evakuovať detské tábory, hrozia záplavy

Tisícky ľudí zostali bez elektrickej energie.

Evakuácia detské tábora pre búrky v Česku
Evakuácia detské tábora pre búrky v Česku Foto: HZS Královéhradeckého kraja/Facebook

Búrky a intenzívny dážď zdvihli hladiny niekoľkých riek v Českej republike. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) informoval, že najvážnejšia situácia je na východe Plzenského kraja v povodí riek Úslava a Klabava. V piatok skoro ráno tam platil tretí stupeň povodňovej aktivity. Rýchlo stúpala aj hladina rieky Novohradka v okrese Chrudim v Pardubickom kraji. Meteorológovia tam hlásili tretí povodňový stupeň.

Silné búrky spôsobili aj prerušenie dodávok elektrickej energie. Bez elektriny je podľa portálu iDNES.cz asi 25-tisíc odberateľov spoločnosti ČEZ. Najhoršia situácia je na východe Čiech, kde je bez prúdu okolo 18 000 domácností.

 

Evakuovali detské tábory

Pre intenzívny lejak mali hasiči plnú ruky práce. V drvivej väčšine odborné a dobrovoľné jednotky odstraňovali stromy z ciest či zo železnice, pomáhali odčerpávať vodu a iné.

V niekoľkých prípadoch búrka poškodila detské tábory a ich okolie natoľko, že organizátori požiadali o pomoc pri evakuovaní detí. Hasiči zasahovali najskôr v detskom tábore pri obci Liberk. V kultúrnom dome v blízkej Lukavici skončilo 43 ľudí.

Vietor odnášal stany aj v skautskom tábore v Libici nad Doubravou. Žiadne dieťa našťastie neutrpelo zranenia, uviedli novinky.cz.

Päť jednotiek hasičov evakuovalo tábor pri obci Vernéřovice. Najskôr museli odpratať popadané stromy z príjazdovej cesty k táboru. Autobusom odviezli 57 detí a 30 dospelých do základnej školy v neďalekej dedine.

Dve osoby zahynuli po páde stromu na auto

Neďaleko obce Čížová v juhočeskom okrese Písek vyvrátil vo štvrtok večer silný vietor strom, ktorý spadol na prechádzajúce auto a zabil dvoch ľudí.

„Vo vozidle zomreli dve osoby, išlo o muža a ženu. Dve maloleté deti boli so zraneniami prevezené do nemocnice," povedala pre denník Právo policajná hovorkyňa Štěpánka Schwarzová.

Prídu ďalšie búrky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) očakáva v piatok popoludní ďalšie búrky na východe krajiny. Výstraha pred nimi platí od 14.00 h do polnoci pre celý Juhomoravský, Olomoucký, Zlínsky a Moravsko-sliezsky kraj. „Ojedinele sa vyskytnú silné búrky s prívalovými zrážkami okolo 40 mm, krúpami a nárazmi vetra okolo 70 km/h," uviedol ČHMÚ.