09. 07. 2021 13:47 | ŠTOKHOLM/TASR

Tragický pád lietadla vo Švédsku: Zahynulo osem parašutistov a pilot

Lietadlo po dopade na pole začalo horieť.

Havária lietadla s parašutistami vo Švédsku
Havária lietadla s parašutistami vo Švédsku Foto: TASR/AP

Švédska polícia v piatok informovala, že pád malého lietadla, ktoré sa vo štvrtok zrútilo neďaleko letiska vo švédskom meste Örebro, neprežila žiadna z deviatich osôb na palube. Informovala o tom agentúra AFP.

V prenajatom lietadle sa okrem pilota nachádzalo osem parašutistov, ktorí sa chystali na zoskok. Podľa guvernérky provincie Örebro Marie Larssonovej boli členmi miestneho parašutistického klubu.

K tragédii došlo vo štvrtok večer krátko po 19.00 h pri štarte lietadla z letiska v meste Örebro ležiacom takmer 200 kilometrov západne od Štokholmu. Lietadlo po dopade na pole začalo horieť. Príčina nehody je predmetom vyšetrovania.

Miestna polícia spočiatku informovala len o viacerých obetiach na životoch a taktiež uviedla, že jednu osobu hospitalizovali s vážnymi zraneniami.

V roku 2019 prišlo pri podobnej nehode lietadla s parašutistami neďaleko mesta Ume na severozápade Švédska o život deväť ľudí.

Švédsky premiér Stefan Löfven na Twitteri napísal, že nehoda v ňom vyvolala veľký smútok a zdesenie a rodinám obetí vyjadril hlbokú sústrasť.