16. 07. 2021 06:22 , článok bol aktualizovaný 16. 07. 2021 13:18 | BERLÍN/TASR

VIDEO: Hrozivé záplavy v Nemecku majú vyše 100 obetí. Za dva dni napršalo toľko, čo bežne za dva mesiace

Viac obetí si v Európe vyžiadalo za 25 rokov iba zemetrasenia v Taliansku a v Grécku.

Záplavy v Nemecku
Záplavy v Nemecku Foto: TASR/AP
Altenahr, Nemecko
Pepinster, Belgicko
Kordel, Nemecko

Silné búrky a záplavy postihli najmä západnú Európu. Valiaca sa voda spôsobila katastrofálne škody a situácia stále na mnohých miestach nie je pod kontrolou. Nemecko už hlási najmenej 103 obetí a stovky nezvestných ľudí. So záplavami bojuje aj Belgicko, Holandsko, Luxembursko a časť Francúzska.

Situácia v Nemecku

Na najmenej 60 stúpol v piatok počet obetí po ničivých záplavách len v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko.

Podľa vyjadrení polície v meste Koblenz sa očakáva, že obetí bude viac, informuje agentúra DPA. Nemecký rezort obrany vyhlásil v dôsledku ničivých povodní vojenský poplach v dôsledku katastrofy. Rozhodla o tom ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová. V nasadení je viac než 850 vojakov, ich počet sa zvyšuje.

Záchranné práce v regióne naďalej pokračujú. Polícia doposiaľ nespresnila, koľko ľudí je v oblasti okolo mesta Bad Neuenahr-Ahrweile nezvestných.

Záplavy v Nemecku
Záplavy v Nemecku Foto: Profimedia
 

Minister vnútra spolkovej krajiny Porýnie-Falcko Roger Lewentz vo štvrtok večer uviedol, že osud najmenej 40-60 ľudí doposiaľ nie je známy.

Okres Ahrweiler hovoril dokonca o 1300 nezvestných, príčinou by podľa miestnych úradov mohli byť aj výpadky mobilnej siete.

Len v obci Schuld so 700 obyvateľmi strhla voda viacero domov, množstvo ďalších budov zostalo ťažko poškodených. V spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko spôsobil silný dážď povodne aj na menších tokoch.

V mestečku Erftstadt juhozápadne od Kolína nad Rýnom sa čiastočne alebo úplne zrútilo niekoľko domov. Z mnohých sa ozýva podľa miestnych úradov volanie o pomoc. K zaplaveným stavbám sa záchranári dostanú iba na člnoch.

Meteorológovia uviedli, že za posledných 48 hodín spadlo toľko zrážok, ako bežne za dva mesiace. Tlaková níž priniesla 148 litrov zrážok na meter štvorcový a za normálnych okolností v týchto regiónoch naprší 80 litrov zrážok za mesiac, píše BBC. Obyvatelia si na nič podobné nespomínajú v žiadnom ročnom období.

 

Záplavy v Belgicku a Holandsku

Počet obetí záplav v Belgicku vzrástol na 22. Úrady vyzvali obyvateľov Lutychu, aby opustili svoje domovy, ak žijú v blízkosti rieky Másy, ktorej hladina stále stúpa. Z rovnakých dôvodov musia evakuovať aj 10-tisíc ľudí v Holandskom Maastrichte.

V Belgicku je najviac postihnutý región Valonsko na juhu a východe krajiny. Najviac zasiahnuté sú obce Theux, Pepinstar a kúpeľné mesto Spa.

Liege, Belgium.jpg
Liege, Belgium.jpg Foto: TASR/AP
 

Historické maximum dosiahla aj rieka Rour a ohrozené sú tak ďalšie oblasti v Holandsku.

V obci Valkenburg neďaleko holandsko-belgických hraníc voda zaplavila centrum a zničila najmenej jeden most. Evakuovať museli niekoľko domovov pre seniorov. V Holandsku zatiaľ nehlásili žiadne obete.

Voda zaliala aj časť Francúzska a Luxemburska

V severovýchodnom Francúzsku voda zaplavila polia, domy aj múzeum prvej svetovej vojny v obci Romagne-sous-Montfaucon. Hasiči museli evakuovať ľudí z priľahlých kempov.

Rieka Aire v severnom Francúzsku stúpla v niektorých oblastiach na najvyššiu úroveň za uplynulých 30 rokov, informovali noviny L'Est Republicain.

Problémy hlási aj Luxembursko. Tamojšia vláda zriadila krízový štáb, ktorý má reagovať na mimoriadne situácie vyvolané silnými dažďami. Predseda vlády Xavier Bettel uviedol, že niekoľko domov bolo zaplavených a už nie sú obývateľné.

 

Hrozia ďalšie búrky

Počasie Nemcom nepraje. Aj v piatok (16.7.) hlásia meteorológovia ďalšie búrky hlavne v Porýní-Falcku a Sársku. Nemecká meteorologická služba (DWD) varuje pred silným dažďom od 15 do 25 litrov na meter štvorcový. Hrozia aj búrkové nárazy a krúpy.

Na juhovýchode krajiny môže spadnúť až 40 litrov zrážok na meter štvorcový, čo spôsobí ďalšie lokálne záplavy, píše Bild. Dážď by mal ustáť až v nedeľu.

Výstraha platí na rieky Saur, Prüm, Nims, Kyll aj Our. Problémy by mohli byť aj v prítokoch Rýna na riekach Ahr a Nette, ktoré už teraz hlásia „50-ročnú vodu".

Tlaková níž by mala postupne smerovať na Alpy a ďalej do Talianska.

Povodňová situácia sa nezlepšuje ani v Belgicku. Rieka Mása stále stúpa. Podľa predpovede by sa jej hladina mala zdvihnúť ešte o ďalších 1,5 metra. Pohotovostné služby v meste Liege dostávajú podporu z Dolného Rakúska v podobe 100 hasičov, píše portál orf.at.

 

Dôsledok klimatických zmien?

Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert povedal, že záplavy boli „hrozné" a upozornil na možné prepojenie medzi extrémnym počasím a klimatickou zmenou.

Profesor z Postdamského inštitútu pre výskum klimatického dopadu Stefan Rahmstorf pre agentúru AP povedal, že je nejasné, či extrémne dažde boli priamym dôsledkom globálneho otepľovania. „Dá sa povedať, že takéto udalosti budú čoraz častejšie kvôli globálnemu otepľovaniu," dodal s tým, že teplejší vzduch dokáže absorbovať viac odparenej vody, ktorá sa neskôr mení na zrážky.

Niekoľko videí zo záplav zdieľala na Twitteri aj aktivistka Greta Thunbergová. V jednom poste napísala, že „smrteľné horúčavy, záplavy, búrky, požiare, suchá, zlé úrody… toto nie je ‚nový normál'. Sme na začiatku klimatickej a ekologickej pohotovosti a extrémne počasie bude častejšie a častejšie."

Uverejnil používateľ Severe Weather Slovakia o.z. Piatok 16. júla 2021