18. 07. 2021 11:41 | PRAHA/TASR

Českí meteorológovia varujú pred silnými búrkami na východe krajiny pri hraniciach so Slovenskom

Výstrahy pred ohrozením záplavami najvyššieho stupňa platia pre niektoré oblasti v Libereckom, Olomouckom a Úsťanskom kraji.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Arne Dedert/dpa

Meteorológovia vydali na nedeľu výstrahy pred búrkami a záplavami pre viaceré oblasti vo východnej časti Českej republiky, najmä pre Moravu a Sliezsko. Búrky, ktoré počas soboty zasiahli väčšinu územia krajiny, spôsobili na niektorých miestach záplavy a zasahovať museli hasiči.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal na nedeľu výstrahy pred ohrozením záplavami najvyššieho stupňa pre niektoré oblasti v Libereckom, Olomouckom a Úsťanskom kraji.

Povodňová pohotovosť platí v nedeľu do 12.00 h aj pre niektoré okresy okresy v Úsťanskom, Libereckom, Olomouckom a Moravskosliezskom kraji, uvádza ČHMÚ na svojej webovej stránke.

Veľmi silné búrky hrozia aj v ďalších okresoch vo východnej časti Čiech a na Morave. Mali by zasiahnuť najmä Moravu a Sliezsko, píše spravodajský server Novinky.cz. Sprevádzať ich budú prívalové dažde, ktoré môžu spôsobiť nárast hladiny vodných tokov.

Dažde v sobotu a počas noci na nedeľu zasiahli takmer celé územie ČR. Na viacerých miestach v severných Čechách podľa Noviniek.cz hrozia povodne.

Hasiči podľa svojich vyjadrení na Twitteri zasahovali na viacerých miestach pri evakuácii osôb a v súvislosti so zaplavenými cestnými komunikáciami, pivnicami a domami.