20. 07. 2021 07:34 | WASHINGTON/TASR

Rusko varovalo USA pred plánmi rozmiestniť v Európe nadzvukové strely

Takéto zbrane podľa Kremľa môžu predstavovať riziko, pretože sú schopné niesť jadrovú nálož.

Kremeľ
Kremeľ Foto: TASR/AP

Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone varovalo USA pred plánmi rozmiestniť v Európe nadzvukové strely, informovala agentúra TASS. Rusko to označilo za "destabilizujúci krok".

„Hovorcovi Pentagonu Johnovi Kirbimu by sme chceli pripomenúť, že potenciálne rozmiestnenie akýchkoľvek nadzvukových rakiet v Európe bude krajne destabilizujúce," uviedlo ruské veľvyslanectvo na Twitteri.

Krátky letový čas týchto rakiet by Rusku ponechalo len krátky čas na prijatie rozhodnutia a zvýšil by pravdepodobnosť nezámerného konfliktu. Kirby predtým na brífingu uviedol, že americké ministerstvo obrany má vedomosti o teste nadzvukovej strely Zirkon. Takéto zbrane podľa Ruska môžu mať destabilizujúci vplyv a predstavovať riziko, pretože sú schopné niesť jadrovú nálož.

Rusko v pondelok oznámilo, že vykonalo ďalší test svojej hypersonickej riadenej strely Zirkon, ktorá patrí medzi najmodernejšie Ruskom vyvíjané zbrane.

Strela bola podľa vyhlásenia ministerstva obrany skúšobne odpálená z fregaty Admiral Gorškov, pričom zasiahla určený cieľ na pobreží Barentsovho mora pri severozápadnom pobreží Ruska.