27. 07. 2021 11:48 , článok bol aktualizovaný 27. 07. 2021 14:41 | LEVERKUSEN/TASR

VIDEO: Mohutný výbuch v chemickom závode v Leverkusene má prvú obeť, další 4 ľudia sú nezvestní

K výbuchu došlo v časti, kde sa spaľuje odpad.

Policajt riadi dopravu v blízkosti chemického závodu, v areáli ktorého došlo k mohutnej explózii.
Policajt riadi dopravu v blízkosti chemického závodu, v areáli ktorého došlo k mohutnej explózii. Foto: TASR/Oliver Berg/dpa

Predpoludňajší výbuch v chemickej továrni v Leverkusene má prvú potvrdenú obeť, pričom ďalší štyria robotníci sú nezvestní, informovala agentúra AFP.

K výbuchu došlo v utorok o 9.40 h v prevádzke firmy Currenta. Zranilo sa pri ňom najmenej 16 ľudí, z toho dvaja sú vo vážnom stave. Príčiny explózie ostávajú neznáme.

Podľa miestnej samosprávy v závode vybuchli nádrže s rozpúšťadlami. Spoločnosť Currenta spresnila, že nádrže sa nachádzali v časti, kde spracovávajú odpad. Tento areál je oddelený od hlavného priemyselného parku, v ktorom sa nachádza napríklad aj chemický gigant Bayer.

Polícia z neďalekého Kolína nad Rýnom oznámila, že na mieste výbuchu zasahovali hasiči a zdravotníci so sanitkami a vrtuľníkmi zo širokého okolia. Úrady požiadali obyvateľov, aby nevychádzali z domovov a neotvárali okná ani dvere.

Spolkový úrad pre ochranu obyvateľstva a pomoc pri katastrofách vydal varovanie pred "extrémnym nebezpečenstvom" a odporučil ľuďom vyhnúť sa Leverkusenu. Polícia uzavrela hlavné prístupové cesty do mesta.