30. 07. 2021 08:17 | MASKAT/TASR

Pri pobreží Ománu údajne došlo k útoku na loď

Omán útok bezprostredne nepriznal.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/Asriran.com via AP

Organizácia Námorné obchodné operácie Spojeného kráľovstva (UKMTO), pôsobiaca pod britskými námornými silami, v piatok ohlásila, že pri pobreží Ománu v Arabskom mori zrejme došlo k útoku na loď. Informovala o tom agentúra AP.

V krátkom vyhlásení UKMTO sa uvádza, že prebieha vyšetrovanie incidentu, ktorý sa odohral štvrtok neskoro večer severovýchodne od ostrova Masíra pri východnom pobreží Ománu. UKMTO ďalšie podrobnosti neuviedla - podľa iných zdrojov však nešlo o námorné pirátstvo.
Omán útok bezprostredne nepriznal. Piata flotila amerického námorníctva, ktorá hliadkuje na Blízkom východe, na žiadosť o komentár bezprostredne neodpovedala.

Incident sa udial v čase zvýšeného napätia v súvislosti s jadrovou dohodou s Iránom z roku 2015, keďže snaha o jej záchranu na rokovaniach vo Viedni zatiaľ k úspešnému koncu neviedlo. Odkedy bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2018 svoju krajinu z tejto dohody vyňal a USA voči Iránu zaviedli sankcie, došlo už v blízkovýchodnom regióne k viacerým útokom na plavidlá, pričom podozrenia padajú na Irán.