04. 08. 2021 06:00 | JUŽNÁ MORAVA/Reflex

Séria reportáží priamo zo zničenej Moravy: Takto sa ľudia spamätávajú z hrozivého tornáda

Pozrite si, ako to vyzerá na postihnutých miestach s odstupom času.

Po troch týždňoch od ničivého tornáda na južnej Morave.
Po troch týždňoch od ničivého tornáda na južnej Morave. Foto: Reflex
Zábery z obce Hrušky.
Zábery z obce Hrušky.
Oblasť zasiahnutá tornádom.

Štvrtok 24. júna 2021. Tento dátum sa navždy zapísal do dejín ako deň, kedy sa južnou Moravou prehnalo ničivé tornádo.

Deň, ktorý sa začal tak, ako každý iný. Ľudia šli do práce, na nákup, deti do školy. Nik netušil, že už o niekoľko hodín budú bojovať o holý život. To, čo sme dosiaľ videli iba v amerických filmoch, sa udialo len kúsok od našich hraníc.

OBRAZOM: Denné svetlo naplno odhalilo katastrofu na Morave, svet ako po atómovej bombe

Štáb magazínu Reflex nakrúcal na mieste katastrofy niekoľko dní. Navštívili sme ľudí, ktorí v okamihu prišli o všetko, ale aj ľudí, ktorí sa snažia nezištne pomôcť. Reportáže spracovala Denisa Czibulka.

 

Súdržnosť, solidarita a nezištná pomoc. Najviac spomínané slová obyvateľov tornádom zasiahnutých obcí. Spustili sa viaceré zbierky na pomoc Morave.

Na miesto okamžite začali prichádzať dobrovoľníci z Česka i zahraničia, aby pomohli čo treba. A verte, že roboty je strašne veľa. Bude trvať veľmi dlho, kým sa obce aspoň trochu začnú podobať na to, čím boli pred skazou.

 

To, čo úplne nezničilo tornádo, v mnohých prípadoch museli jednoducho zbúrať. A ľudia iba nemohúcne sedeli a dívali sa, ako im mizne pred očami to, čo dlhé roky budovali vlastnými rukami - domov.

TIP: Česká polícia nakrútila trasu ničivého tornáda, ktoré zdevastovalo južnú Moravu

V ruinách zostali osobné veci, dokumenty, oblečenie, spomienky. Neuveriteľne náročné chvíle nielen pre postihnuté rodiny, ale aj pre tých, ktorí demolácie realizovali.

 

Niektoré rodiny si už nový dom nepostavia a na miesta, kde im tornádo vzalo strechu nad hlavou, sa už zrejme nikdy nevrátia. V posledný deň nakrúcania sa štábu podarilo zachytiť momenty, kedy sa v upršanom dni začal stavať nový dom.