04. 08. 2021 15:47 | DOMAŽLICE/kc

Vyviazol bez zranení, no iní toľko šťastia nemali. Cestujúci opísal tragickú zrážku vlakov v Česku

Postupne pomohol z vagónov vyniesť niekoľko dievčat, ktoré mali na tvárach rezné rany.

Záchranné zložky sa starajú o zranených cestujúcich po zrážke vlakov.
Záchranné zložky sa starajú o zranených cestujúcich po zrážke vlakov. Foto: Profimedia.sk

Miroslav Jicha sedel ráno v Západnom exprese, ktorý sa pri obci Milavče na Domažlicku zrazil s osobným vlakom. Z tragickej zrážky, pri ktorej zomreli traja ľudia, vyviazol bez zranení.

Mroslav Jicha sa vracal vlakom z Nemecka, kde bol na dovolenke, do Plzne za svojou priateľkou. Asi dve minúty po ôsmej hodine sa jeho vlak zrazil s iným. Svedectvo o desivom zážitku poskytol v rozhovore pre portál iDNES.

„Najskôr som si myslel, že sme narazili do nejakej prekážky na koľajniciach. Až potom, pri pohľade na zdemolovaný rušeň som si uvedomil, čo sa stalo," uviedol očividne otrasený muž niekoľko desiatok minút po nehode.

Pri zrážke ho odhodilo do stola pred ním a následne smerom k oknu, čo mu vyrazilo dych.

„Potom som sa vyklonil z okna a videl so nejaký bordel. Preto som si myslel, že sme do niečoho narazili... ospravedlňujem sa ešte som trošku zmätený," vysvetlil cestujúci.

Keď sa spamätal z počiatočného šoku, spolu s ďalším mužom a ženou pomáhali zraneným ľuďom. „Potom sme išli do ďalšieho vagóna. Tam sme pomohli žene, ktorá sa nevedela dostať von. Museli sme roztiahnuť dvere, ktoré boli celé poohýbané, rovnako ako celý vagón. Bolo to strašné," opísal roztraseným hlasom.

Postupne pomohol z vagónov vyniesť niekoľko dievčat, ktoré mali na tvárach rezné rany.

„Až keď som vyšiel z vlaku von, videl som, čo všetko sa stalo. Tá lokomotíva bola kompletne zdemolovaná," povedal Jicha , ktorého reportéri zastihli, keď mal namierené do obchodu v obci Milavče, kde si chcel kúpiť niečo na jedenie.

Zásah záchranných zložiek po zrážke vlakov.
Zásah záchranných zložiek po zrážke vlakov. Foto: Profimedia.sk
 

Nehodu zrejme zavinil strojvodca. Nevylúčili ani zlyhanie techniky

Reportér ČT24 Jan Beránek okolnosti nehody priblížil s tým, že vlaky sa mali stretnúť vo výhybni, no Západní expres zrejme nepočkal na vykrižovanie v Radoniciach a vyrazil v protismere na jednokoľajnej trati smerom do Plzne.

Česká Správa železníc na účte na Twitteri uviedla, že po tom, čo Železničná inšpekcia ukončí vyšetrovanie, začnú sa práce na odstraňovaní následkov nehody. Prevádzka na úseku trate číslo 180 medzi stanicami Domažlice a Blížejov by sa mala podľa predpokladov obnoviť vo štvrtok ráno.

Generálny inšpektor Jan Kučera uviedol, v tejto chvíli nie je možné vylúčiť technickú chybu ani chybu rušňovodiča. Dodal, že škody budú siahať do výšky desiatok miliónov českých korún.

V ČR ide o najväčšiu železničnú nehodu od minulého roku, keď sa 7. júla čelne zrazili dva osobné vlaky na jednokoľajovej trati pri obci Pernink v okrese Karlove Vary, pričom si vyžiadala dve obete a 24 zranených.