14. 08. 2021 19:09 | ATÉNY/TV Markíza

O náročných podmienkach v Grécku porozprával slovenský hasič. Obyvatelia sú im nesmierne vďační

Ich enormné nasadenie si všimli aj svetové médiá.

Slovenskí hasiči v Grécku
Slovenskí hasiči v Grécku Foto: Hasičský a záchranný zbor/Facebook

V Grécku sa z nich stali hrdinovia. Naši hasiči pomáhali bojovať s obrovskými požiarmi na gréckom ostrove Eubója. V prvej línií museli zápasiť nielen s ničivými plameňmi, ale aj extrémnymi horúčavami. V takom veľkom rozsahu išlo vôbec o prvú zahraničnú misiu našich hasičov. Ich enormné nasadenie si všimli aj svetové médiá.

Presne 75 hasičov a 30 vozidiel museli najprv zdolať vyše 1 600 kilometrov dlhú cestu, vrátane plavby trajektom.

Po príchode na grécky ostrov Eubója nebol čas na oddych, naša jednotka musela postaviť základňu. Podmienky na mieste pripomínali horúce peklo.

 

Základňu sa podarilo postaviť až o deň neskôr, medzitým sa však už naši hasiči pustili do boja s ničivými požiarmi. Teploty v tom čase na gréckom ostrove presahovali štyridsiatku, plamene však horúčavu vyháňali do extrému.

Grécko označilo tohtoročné lesné požiare za najhoršiu ekologickú katastrofu, akú krajina za posledné desaťročia zažila. Svojich hasičov do Grécka vyslali aj ďalšie štáty, no do popredia v zahraničných i miestnych médiách sa dostávali najmä tí slovenskí.

Podstatnú úlohu pri hasení požiarov v Grécku zohrala aj naša hasičská technika, najmä veľkokapacitné cisterny, do ktorých sa vojde až 20-tisíc litrov vody a vedia sa dostať do neprístupného terénnu.

Slovenským hasičom sa už v prvý deň ich nasadenia podarilo požiar na gréckom ostrove skrotiť, aktuálne je už územie pod kontrolou a hasiči len dohášajú malé ohniská.

Už začiatkom budúceho týždňa by sa mal náš modul vrátiť späť na Slovensko. Jeho veliteľ hovorí, že aj napriek mimoriadne ťažkej misii v Grécku sú pripravení vyraziť do podobnej akcie znova.