16. 08. 2021 06:15 , článok bol aktualizovaný 16. 08. 2021 07:36 | PRAHA/TASR

V Prahe pristálo prvé evakuačné lietadlo z Afganistanu

Americkým vojakom sa tiež podarilo zabezpečiť okolie letiska.

Dym stúpa počas bojov medzi Talibanom a afganskými bezpečnostnými silami v Kandaháre.
Dym stúpa počas bojov medzi Talibanom a afganskými bezpečnostnými silami v Kandaháre. Foto: TASR/AP Photo/Sidiqullah Khan

Na letisku v pražských Kbeloch pristálo v pondelok ráno prvé české vojenské lietadlo, ktoré z Afganistanu priviezlo 46 Čechov a ich spolupracovníkov s rodinami. Informovala o tom Česká televízia.

„Z Kábulu do Prahy práve odštartovalo prvé lietadlo našej armády, ktoré má na palube 46 Čechov a miestnych spolupracovníkov vrátane rodín," napísal Babiš na Twitteri krátko po 23.00 h SELČ.

Vyše 60 krajín na čele s USA vyzýva Taliban, aby umožnil ľuďom bezpečný odchod

Babiš okrem toho poďakoval ministrovi zahraničných vecí Jakubovi Kulhánkovi a armáde. „Ospravedlňujem sa, že nie sme konkrétnejší. Až do skončenia záchrannej akcie nebudeme poskytovať žiadne podrobné informácie," dodal Babiš.

„Vzhľadom k tomu, ako rapídne sa zhoršuje situácia na kábulskom letisku, pokladám za zázrak, že sa nášmu Airbusu A319 podarilo odštartovať," uviedol na Twitteri vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček, ktorý posádke zároveň poprial bezpečný let.

Ministerstvo obrany ČR už skôr v nedeľu uviedlo, že evakuáciu českých diplomatov, miestnych pracovníkov ambasády alebo tlmočníkov pomáhajúcich českej armáde zaistia z Afganistanu v najbližších dňoch české vojenské lietadlá.

O evakuácii diplomatov z českej ambasády v Kábule rozhodol šéf českej diplomacie Jakub Kulhánek v sobotu. Česko sľúbilo pomoc aj miestnym zamestnancom veľvyslanectva a tlmočníkom českej armády, ktorí o to požiadali.

USA evakuovali na letisko v Kábule už všetkých zamestnancov svojej ambasády

Spojené štáty už prepravili všetkých zamestnancov svojho veľvyslanectva v Kábule na tamojšie medzinárodné letisko, odkiaľ budú evakuovaní späť do vlasti. Americkým vojakom sa tiež podarilo zabezpečiť okolie letiska. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP a spravodajská televízia CNN.

„Všetok personál veľvyslanectva USA sa nachádza v priestoroch medzinárodného letiska Hámida Karzaja, ktorého okolie zaisťuje americká armáda,“ uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price vo vyhlásení niekoľko hodín po tom, ako Taliban prevzal kontrolu nad mestom.

Ako uvádza agentúra AFP, zo stožiara v areáli americkej ambasády v Kábule bola sňatá aj vlajka Spojených štátov, keďže personál veľvyslanectva sa po evakuácii už v tomto komplexe nenachádza.

Americké ministerstvo obrany v nedeľu odsúhlasilo v reakcii na situáciu v Afganistane vyslanie ďalších 1000 vojakov na evakuáciu amerických občanov a afganských spojencov z Kábulu po tom, ako Taliban obsadil väčšinu krajiny a v nedeľu prenikol i do tejto afganskej metropoly. Počet príslušníkov amerických ozbrojených síl v Afganistane, ktorí budú dohliadať na bezpečnosť letiska v Kábule, sa tak dočasne zvýši na zhruba 6000. Na letisku okrem toho prevezmú aj riadenie letovej prevádzky.

Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu bez boja obsadilo kľúčové mesto Džalalabad a vstúpilo do metropoly Kábul, kde podľa záberov televízie al-Džazíra jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác. Do neho vstúpili po tom, ako afganský prezident Ašraf Ghaní opustil hlavné mesto krajiny.

Podľa najnovších informácií sa prezident spolu so svojou manželkou, šéfom svojej kancelárie a poradcom pre národnú bezpečnosť nachádza v hlavnom meste Uzbekistanu Taškent. Predtým sa objavili správy, že odcestoval do Tadžikistanu. Samotný Ghaní nespresnil, kde sa momentálne nachádza.

Z Kábulu sa momentálne snažia dostať tisícky ľudí. Mnoho západných štátov tam uzavrelo svoje ambasády a evakuuje svojich občanov i miestnych spolupracovníkov.