17. 08. 2021 17:08 , článok bol aktualizovaný 17. 08. 2021 17:08 | KÁBUL/kc, TASR

Blamáž Nemecka: V lietadle pre 114 vojakov evakuovali z Kábulu iba 7 ľudí

Na evakuáciu pritom čakalo takmer 150 nemeckých občanov a afganských spolupracovníkov.

Airbus A400 ATlas - Ilustračná snímka.
Airbus A400 ATlas - Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Ryan Fletcher

Blamáž a zúfalosť. Aj takéto prívlastky si v médiách vyslúžil prvý evakuačný let Nemecka z letiska v Kábule. Vojenský Airbus A400 Atlas totiž napriek mnohonásobne vyššej prepravnej kapacite vzlietol s iba siedmini ľuďmi na palube. V lietadle sa nachádzalo päť Nemcov, jeden občan inej krajiny EÚ a jeden Afganec, hoci v transportnom lietadle typu Airbus A400M bolo miesto pre 114 osôb.

Na evakuáciu pritom čakalo približne 60 zamestnancov nemeckej ambasády, 88 ďalších ľudí s nemeckým občianstvom a tiež Afgánci, ktorí pracovali pre nemeckú armádu a nemecké úrady.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že na kábulskom letisku bol chaos a Ostatným nemeckým občanom i ďalším osobám nachádzajúcim sa v Kábule nepodarilo bez ochrany nemeckých vojakov dostať na letisko. Lietadlo Bundeswehru pristálo vo vojenskej časti letiska. Po prestrelke, ku ktorej došlo na jednom z prístupových bodov k letisku, miesto chránili americkí vojaci. „Z civilnej časti letiska sa tak nikto nemohol dostať k lietadlu," bráni rozhodnutie odletieť s takmer prázdnym lietadlom ministerstvo.

Nemecké médiá však poukázali na fakt, že americké lietadlá napriek chaotickej situácii na pristávacej dráhe nabrali čo najväčší počet ľudí. V niektorých lietadlách sa tiesnilo vyše 600 pasažierov.

Nemecký vojenský Airbus sa na letisku zdržal iba pol hodinu. Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová uviedla, že primárnym cieľom misie bol dopraviť do Kábulu vybavenie, aby evakuácia vôbec mohla pokračovať. Na letisku v afganskej metropole medzitým pristálo ďalšie nemecké lietadlo A400.

„Berieme všetko, čo sa zmestí do našich lietadiel,“ uviedla ministerka pre nemecké médiá. Denník Bild na základe informácií z kruhov blízkych tajným službám napísal, že v tomto stroji by krajinu malo opustiť 120 osôb.