23. 08. 2021 09:50 | ATÉNY/TASR

Problémy pokračujú. Na ostrove Eubója vypukol ďalší lesný požiar

Najnovší požiar vypukol blízko dediny Fygia, kde museli evakuovať dve obývané štvrte.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Desiatky hasičov za podpory hasičských lietadiel bojovali s lesným požiarom, ktorý v pondelok skoro ráno vypukol v južnej časti gréckeho ostrova Eubója (Evvia) severovýchode od metropoly Atény. Informovala o tom agentúra AFP.

K požiaru došlo menej než dva týždne po tom, čo oheň zničil severnú časť tohto ostrova, ktorý je obľúbenou dovolenkovou destináciou, pripomína AFP.

Najnovší požiar vypukol blízko dediny Fygia, kde museli evakuovať dve obývané štvrte. Oheň sa blížil k turistami obľúbenej dedine Marmari na juhozápadnom pobreží ostrova, kde miestne úrady pripravovali lode na prípadnú evakuáciu ľudí, informovala aténska tlačová agentúra ANA.

K šíreniu plameňov prispieval silný vietor. S ohňom bojovalo 46 hasičov za podpory 20 hasičských vozidiel, troch lietadiel a dvoch vrtuľníkov.

Grécky úrad pre civilnú ochranu v nedeľu varoval pred "veľmi vysokým rizikom" požiarov, ktoré v priebehu pondelka môžu zasiahnuť viaceré miesta v krajine, píše AFP.

Lesné požiare v uplynulých týždňoch ničili ostrovy Eubója a Rodos, lesy severne a severovýchodne od metropoly Atény a časti Peloponézskeho polostrova. Požiare si vyžiadali najmenej tri obete.

Grécka vláda pripísala katastrofu najhoršej vlne horúčav v krajine za uplynulých niekoľko desaťročí.

Klimatickí experti varujú, že extrémne počasie a požiare sa budú vyskytovať častejšie v dôsledku globálneho otepľovania.