27. 08. 2021 06:03 , článok bol aktualizovaný 27. 08. 2021 10:57 | KÁBUL/TASR

Po výbuchoch na letisku v Kábule je 72 mŕtvych civilistov, Slováci medzi nimi nie sú

Prihlásila sa k nim teroristická organizácia Islamský štát.

Zranený muž neďaleko miesta výbuchu pri letisku v Kábule.
Zranený muž neďaleko miesta výbuchu pri letisku v Kábule. Foto: TASR/AP Photo

Počet mŕtvych po dvoch štvrtkových výbuchoch pri letisku v afganskej metropole Kábul stúpol na 72. Tlačovej agentúre AFP to v piatok povedali dvaja predstavitelia, ktorí pracovali na afganskom ministerstve zdravotníctva až do prevzatia moci hnutím Taliban.

 

„Medzi obeťami je veľa žien a detí. Väčšina zranených má traumu a je v šoku," povedal jeden z bývalých predstaviteľov ministerstva. Dodal, že do tohto počtu mŕtvych sú zahrnutí iba tí ľudia, ktorých previezli do mestských nemocníc.

Dvojitý bombový samovražedný útok nastal pred kábulským letiskom, kde tisíce ľudí čakali na šancu odísť z krajiny, v ktorej získal moc fundamentalistický Taliban.

Útočníci cielili na ľudí v dave, ktorí sa snažili dostať k bránam na letisko. Dôsledkom ich útokov boli scény hrôzy a skazy.

Americký prezident chystá odvetu. Nariadil vypracovať plány na útoky proti IS

Okrem najmenej 72 mŕtvych prišlo pri útokoch o život aj 13 amerických vojakov, ako uvádzajú rôzne zdroje.

Britská stanica BBC v piatok informovala, že pri oboch štvrtkových samovražedných bombových útokoch v blízkosti letiska v Kábule zahynulo 13 amerických vojakov a 90 ďalších ľudí. Afganské hnutie Taliban uviedlo, že o život prišlo najmenej 28 jeho členov.

Podľa afganských úradov si útoky vyžiadali približne 150 zranených. Americké ministerstvo obrany okrem mŕtvych vojakov potvrdilo aj 18 zranených príslušníkov armády.
K útokom sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS), píše BBC.

Zranený muž v nemocnici po útokoch počas evakuácie na medzinárodnom letisku Hamída Karzaja.
Zranený muž v nemocnici po útokoch počas evakuácie na medzinárodnom letisku Hamída Karzaja. Foto: TASR/AP
 

Rezort našej diplomacie neeviduje obete spomedzi občanov Slovenskej republiky, respektíve Afgancov s väzbami na SR, uviedol hovorca Juraj Tomaga.

Ministerstvo zahraničných vecí zároveň v piatok (27. 8.) teroristické útoky v Kábule odsúdilo. Slovensko podľa neho nebude nikdy akceptovať útoky teroristov na civilné obyvateľstvo a medzinárodné sily, ktoré vykonávajú humanitárnu operáciu. Útok označilo za neakceptovateľný čin, za ktorý má byť vyvodená zodpovednosť. Rezort tiež ubezpečil, že v spolupráci so spojencami a partnermi bude pokračovať v podpore mierumilovného Afganistanu, ktorý sa nesmie stať ani terčom, ani útočiskom pre teroristov.