03. 09. 2021 06:17 | WASHINGTON/TASR

Stopka pre lety Virgin Galactic k hraniciam vesmíru

Dôvodom je to, že raketoplán VSS Unity sa počas ostatného letu odklonil od predpísaného kurzu.

Vzlet raketoplánu spoločnosti Virgin Galactic.
Vzlet raketoplánu spoločnosti Virgin Galactic. Foto: TASR/Ap/Andres Leighton

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) dočasne pozastavil lety súkromnej spoločnosti Virgin Galactic miliardára Richarda Bransona k hraniciam vesmíru. Agentúra AP o tom informovala vo štvrtok, pričom dodala, že dôvodom je to, že raketoplán VSS Unity sa počas ostatného letu odklonil od predpísaného kurzu. Odchýlka podľa FAA vyniesla raketoplán mimo priestoru povoleného riadením letovej prevádzky.

Zákaz prišiel krátko po tom, ako spoločnosť Virgin Galactic oznámila, že k hranici vesmíru plánuje už o pár týždňov dopraviť troch talianskych vedcov. Agentúra AP pripomenula, že FAA je zodpovedný za ochranu verejnosti počas komerčných letov. Na druhej strane, bezpečnosť posádky nespadá do jurisdikcie úradu.

Spoločnosť Virgin Galactic vo štvrtok oznámila, že Branson a všetci ostatní pasažieri na palube historicky prvého komerčného letu raketoplánu VSS Unity neboli v nebezpečenstve. Spoločnosť však priznala, že stroj bol 41 sekúnd mimo vyhradeného vzdušného priestoru.
VSS Unity vzlietol 11. júla z kozmodrómu Spaceport America ležiaceho neďaleko mesta Truth or Consequences v americkom štáte Nové Mexiko, kde o necelých 90 minút aj pristál.
Raketoplán najprv vynieslo do približne 13-kilometrovej výšky nosné lietadlo VMS Eve. Následne sa stroj od lietadla oddelil a dosiahol výšku zhruba 88 kilometrov, kde posádka na niekoľko minút zažila bezváhový stav.

Celkovo išlo o dvadsiaty druhý testovací let VSS Unity. Tri sa uskutočnili s ľuďmi na palube, avšak až júlový let bol prvý s úplnou, šesťčlennou, posádkou. Bransonova spoločnosť dávnejšie avizovala, že po júlovom lete sa očakávajú ďalšie dva skúšobné lety pred tým, než sa v roku 2022 spustia pravidelné komerčné lety do vesmíru.