11. 09. 2021 07:00 | NEW YORK/Tvnoviny/TASR

11. september pred 20 rokmi: Najtragickejšie ráno v dejinách USA sledoval celý svet

Pozrite si chronológiu udalostí teroristických útokov.

11/9 útoky na WTC
11/9 útoky na WTC Foto: Profimedia
11/9 teroristický útok
11/9 teroristický útok
11/9 teroristický útok

Deň, na ktorý nezabudne celý svet. Najtragickejšie ráno v dejinách Spojených štátov amerických sa zapísalo do histórie. Pri teroristických útokoch z 11. septembra (utorok) zahynulo takmer 3000 ľudí a zranilo sa okolo 25-tisíc osôb. K obetiam patrili väčšinou civilisti z viac ako 70 krajín sveta. Následkom útokov ale rok po roku zomierali ďalšie tisícky Američanov.

Dnes uplynulo presne 20 rokov od tejto tragickej udalosti. Prinášame vám podrobnú chronológiu útokov a tiež 11. september v číslach.

Séria koordinovaných útokov 19 Islamistov z teroristickej siete al-Káida bola vopred podrobne naplánovaná. Unesené štyri lietadlá si vybrali strategické ciele a tri z nich aj zasiahli.


8.40 h severoamerického času - Federálny letecký úrad upozornil, že lietadlo Boeing 767 spoločnosti American Airlines bolo unesené. Išlo o let American Airlines č. 11, ktorý tesne pred 8.00 odštartoval z Bostonu do Los Angeles. Vzápätí sa odklonil od kurzu.

8.43 h - Podobný predpoklad sa objavil aj v súvislosti s letom č. 175 spoločnosti United Airlines na rovnakej trase Boston - Los Angeles, lietadlo takisto typu Boeing 767 vyštartovalo o 8.14 h.

8.45 h - Do jednej zo 400-metrov vysokých budov Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku narazilo rýchlosťou 790 kilometrov za hodinu lietadlo letu American Airlines č. 11, ktoré v budove uviazlo. Americká spravodajská stanica CNN vtedy ešte hovorila o leteckej havárii. Na Slovensku sa táto správa objavila o 14.55 h stredoeurópskeho letného času.

9.03 h - Cca o 18 minút neskôr narazilo do druhej veže WTC rýchlosťou 950 km/h ďalšie dopravné lietadlo (let United Airlines č. 175), čo viedlo k prvým záverom, že pravdepodobne ide o teroristický plánovaný útok. Keďže po prvom náraze lietadla boli na mieste televízie, náraz do druhej veže videli diváci v priamom prenose. Obe budovy začali horieť. V prvom lietadle bolo 92, v druhom 52 ľudí.

11/9 útok na WTC 2
11/9 útok na WTC 2 Foto: Profimedia
 

 9.25 h - USA uzavreli všetky letiská a celý svoj vzdušný priestor. Všetky civilné lietadlá museli okamžite pristáť, nad zasiahnutými miestami začali hliadkovať armádne stíhačky.

9.30 h - Americký prezident George W. Bush sa prihovoril občanom USA. V tom čase sa nachádzal na Floride. Zdôraznil, že ide o teroristický útok, ktorý nezostane bez odplaty. Následne letel smerom do Washingtonu, ale vzhľadom na vážnu situáciu v hlavnom meste bolo lietadlo Air Force 1 dve a pol hodiny vo vzduchu a pristálo na vojenskej leteckej základni v Louisiane.

9.37 h - Ďalšie civilné lietadlo narazilo do budovy amerického ministerstva obrany - Pentagónu vo Washingtone. Časť budovy sa vznietila a zrútila. Na palube lietadla Boeing 757, ktoré smerovalo z Washingtonu D. C. do Los Angeles, bolo 64 ľudí.

9.45 h - Všetky strategické ciele, ktoré boli v potenciálnom ohrození (budovy ministerstiev, Biely dom...), museli evakuovať.

11/9 útok na Pentagon
11/9 útok na Pentagon Foto: Profimedia
 

9.58 h - Núdzovému leteckému dispečerovi sa podarilo zachytiť oznam pasažiera letu č. 93 spoločnosti United Airlines o ďalšom únose. Lietadlo typu Boeing 757 smerovalo z Newarku do San Francisca.

9.59 h - Zrútila sa južná veža WTC. Všetky transatlantické lety do USA presmerovali do Kanady. Opatrenie sa dotklo aj slovenského vládneho špeciálu s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom na palube. Lietadlo smerovalo do Kanady na oficiálnu návštevu tejto krajiny.

10.03 h - V blízkosti Pittsburghu havarovalo ďalšie, v poradí štvrté unesené civilné lietadlo letu č. 93 spoločnosti United Airlines. V tomto prípade žiadny cieľ zasiahnutý nebol. Stroj sa zrútil v blízkosti letiska Somerset County Airport. Ako neskôr vyšlo najavo, cestujúci sa na palube pokúsili premôcť teroristov.

10.10 h - Zrútila sa časť Pentagónu, ktorý zasiahlo lietadlo v západnej časti na úrovni 1. poschodia. Kolaps časti budovy spôsobil požiar vyvolaný nárazom lietadla.

10.28 h - Zrútila sa aj druhá, severná veža WTC.

11/9 Zrútila sa prvá veža WTC
11/9 Zrútila sa prvá veža WTC Foto: TASR/AP
 

13.50 h - Vo Washingtone začal platiť výnimočný stav. Takisto počas dňa uviedli do stavu najvyššej pohotovosti všetky americké jednotky pôsobiace po celom svete. V oblasti New Yorku a Washingtonu začali križovať dve lietadlové lode a päť bojových plavidiel.

17.20 h - V New Yorku sa zrútila 47-poschodová budova Svetového obchodného centra 7, ktorú poškodili trosky padajúcich Dvojičiek. Rovnako sa zrútil hotel Marriott a grécky pravoslávny kostol sv. Mikuláša. Táto udalosť si už nevyžiadala žiadne obete, dolný Manhattan medzitým evakuovali.

20.30 h - Americký prezident George W. Bush v televíznom prejave prisľúbil vypátranie a potrestanie vinníkov tragédie, ako aj odplatu krajine, ktorá by im poskytla úkryt. USA opakovane vyslovili podozrenie, že za útokmi stojí militantný extrémista Usáma bin Ládin žijúci v Afganistane.

11/9 Zrútené obe budovy WTC
11/9 Zrútené obe budovy WTC Foto: TASR/AP
 

Niektoré obete sa nikdy nenašli

Generálny tajomník NATO George Robertson vyjadril v mene Severoatlantickej aliancie rozhorčenie nad udalosťami v Spojených štátoch a prisľúbil plnú podporu USA zo strany NATO.

Smrť v budovách WTC našlo spolu 2 629 ľudí, v Pentagóne zahynulo presne 125 ľudí. Obete v unesených lietadlách sa štatisticky evidujú v počte 87 pre let č. 11, 59 pre let č. 77, 40 pre let č. 93 a 59 pre let č. 175.

V dôsledku celej tragédie zahynulo štatisticky 343 požiarnikov, 60 príslušníkov polície a 70 civilných zamestnancov Pentagónu. Autority, ktorým bola zverená neľahká identifikácia tiel, pracovali s vyše 12-tisícmi pozostatkov, niektoré veľké iba ako úlomok kosti či zubu. Technika preverovania DNA sa v mnohých prípadoch nedala vôbec použiť, pretože tieto pozostatky mali často DNA silne poškodenú. Pozostatky viacerých obetí sa nikdy nenašli.

 

Odveta USA

Mesiac po útokoch na USA, 7. októbra 2001, sa začala „vojna v Afganistane proti terorizmu". Americké nálety sa zamerali na zosadenie režimu hnutia Taliban, na zabitie alebo zajatie vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina a za zničenie tejto teroristickej organizácie.

Teroristi, ktorí uniesli lietadlo United Airlines 175
Teroristi, ktorí uniesli lietadlo United Airlines 175 Foto: Profimedia