12. 09. 2021 09:32 , článok bol aktualizovaný 12. 09. 2021 15:20 | BUDAPEŠŤ/TASR

Pápež pred návštevou Slovenska upozornil na hrozbu antisemitizmu v Európe

Pred omšou sa stretol s Orbánom a Áderom.

Papež František v Budapešti.
Papež František v Budapešti. Foto: AP Photo/Gregorio Borgia
Pápež František.
Pápež František.
Pápež František.

Pápež František v nedeľu v Budapešti upozornil na "hrozbu antisemitizmu" v Európe a mimo nej, informovala agentúra AFP.

"Som presvedčený, že hrozba antisemitizmu stále číha v Európe aj inde," povedal František v príhovore na stretnutí s predstaviteľmi katolíckej cirkvi a židovskej komunity Maďarska.

Túto hrozbu označil za "rozbušku", ktorá nesmie začať horieť. Najlepší spôsob, ako ju zneškodniť, je podľa pápeža spolupráca a podpora bratskej jednoty.

Pápež do Budapešti pricestoval v nedeľu ráno. V priestoroch Múzea výtvarného umenia (Szépművészeti Múzeum) absolvoval stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

""Pápeža Františka som poprosil, aby nedopustil stratu kresťanského Maďarska," napísal Orbán po stretnutí na sociálnej sieti.

František sa v priestoroch múzea stretol aj s maďarským prezidentom Jánosom Áderom, členmi konferencie katolíckych biskupov Maďarska, predstaviteľmi reformovanej cirkvi a židovskej komunity Maďarska, napísal spravodajský portál Index.hu.

Pápež okrem toho v Budapešti odslúži omšu na záver 52. medzinárodného eucharistického kongresu. Omša sa uskutoční na Námestí hrdinov (Hősök tere) v Budapešti. Na tomto mieste sa od nedeľňajšieho rána zhromažďujú pútnici z celej krajiny, píše AFP.

Pápež František počas jazdy papamobilom v Budapešti.
Pápež František počas jazdy papamobilom v Budapešti. Foto: AP Photo/Gregorio Borgia
 

Pápež František v nedeľu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom hovoril o úlohe cirkvi v krajine, ochrane životného prostredia a rodiny. Informovali o tom v nedeľu agentúry AP a MTI.

František sa s Orbánom stretol v nedeľu predpoludním. Stretnutie sa podľa vyhlásenia Vatikánu uskutočnilo v priateľskej atmosfére a trvalo dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo - až 40 minút. "Medzi témami, o ktorých sa hovorilo, bola úloha cirkvi v krajine, záväzok k ochrane životného prostredia a ochrana a podpora rodiny," uviedol Vatikán vo vyhlásení.

Orbán je zástancom tvrdej protiimigračnej politiky, ktorú pápež dlhodobo kritizuje a volá po väčšej solidarite a pomoci utečencom. "Pápeža Františka som poprosil, aby nedopustil stratu kresťanského Maďarska," napísal Orbán po stretnutí na sociálnej sieti, kde takisto zverejnil fotografiu, na ktorej si s pápežom podáva ruky.

Maďarský premiér pápežovi počas daroval kópiu listu uhorského kráľa Bela IV. z 13. storočia, ktorý poslal pápežovi Inocentovi IV., píše MTI s odvolaním sa na premiérovho hovorcu Bertalana Havasiho. Belo v liste pápežovi Inocentovi oznámil, že posilní opevnenie pozdĺž Dunaja, aby sa pripravil na inváziu Mongolov.

Krátkosťou svojho pobytu, ktorý tam bol iba sedem hodín, sa pápež podľa AP chcel vyhnúť tomu, aby jeho návšteva mohla predstavovať prejav politickej podpory maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Predstavitelia Vatikánu a maďarskej vlády v súvislosti s krátkym trvaním návštevy tvrdia, že Maďarska pápeža pozvalo len na záver medzinárodného eucharistického kongresu, ktorý sa končí v nedeľu. Pápež na záver kongresu odslúžil svätú omšu. Po nej odletel na pastoračnú návštevu Slovenka (12.-15. septembra).

Následne odletel do Bratislavy na pastoračnú návštevu Slovenska. Tá potrvá do stredy 15. septembra.

TV Markíza pripravuje sériu mimoriadnych relácií o návšteve pápeža Františka na Slovensku. Moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová bude veľkú spravodajskú udalosť rozoberať s viacerými zaujímavými hosťami. Podrobnosti nájdete v našom článku.