16. 09. 2021 11:49 | BRATISLAVA/TASR

Slovensko bude mať historicky prvýkrát zastúpenie vo Výkonnej rade WHO

Od mája 2022 nás bude zastupovať profesor Jozef Šuvada.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: AP Photo/Anja Niedringhaus

Slovensko bude mať historicky prvýkrát zastúpenie vo Výkonnej rade Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Od mája 2022 ho tam bude zastupovať profesor Jozef Šuvada. Oznámila to v stredu na Facebooku Stála misia SR pri OSN v Ženeve s odvolaním sa na vyjadrenie Regionálneho výboru WHO pre Európu.

Výber Šuvadu je potvrdením odborných kvalít slovenského kandidáta a zároveň významným úspechom slovenskej diplomacie, uviedla slovenská misia. Dodala, že Šuvada sa tejto práce zhostí po zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v máji 2022.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok zdôraznil, že „pôjde o historicky prvý trojročný mandát Slovenskej republiky v tomto dôležitom orgáne“. Dodal, že Slovensko je pripravené z tejto pozície pomôcť v boji proti pandémii a zabezpečiť „zdravšiu a udržateľnú budúcnosť pre všetkých“.

Výkonná rada WHO je zložená z 34 odborníkov v oblasti zdravia z celého sveta. Jej hlavnou úlohou je pripravovať agendu a napĺňať rozhodnutia vrcholného orgánu WHO - Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, a je tiež hlavným riadiacim orgánom v období medzi zasadnutiami tejto organizácie.