16. 09. 2021 13:43 | NEMECKO/TASR

Zabránili plánovanému útoku na synagógu. V Nemecku zadržali štyroch ľudí, jeden má len 16 rokov

Pre hroziaci útok bola synagóga uzatvorená a zrušená bola i bohoslužba na počesť významného židovského sviatku Jom kipur.

Polícia pred synagógou
Polícia pred synagógou Foto: TASR - AP

Pre plánovaný útok na synagógu v západonemeckom meste Hagen zadržala polícia 16-ročného Sýrčana a tri ďalšie osoby. Informovali o tom vo štvrtok nemecké médiá s odvolaním sa na miestnu políciu.

Minister vnútra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Herbert Reul najprv pre agentúru DPA potvrdil len zatknutie tínedžera. Ten je podľa jeho slov podozrivý z plánovania útoku pomocou výbušnín.

Uzatvorená synagóga
Uzatvorená synagóga Foto: TASR - AP
 

Vo štvrtok polícia prehľadala jeho byt, v ktorom žije spolu s otcom. Hovorkyňa policajných zložiek dodala, že prebiehajú ďalšie prehliadky s cieľom zaistiť dôkazový materiál.

„Išlo o hrozbu útoku na synagógu v Hagene,“ povedal Reul v Kolíne nad Rýnom, kde sa zúčastnil na inaugurácii nových policajtov. „Vaši kolegovia tomu pravdepodobne zabránili,“ dodal.

Nemecké úrady pred údajným islamistom podľa informácií denníka Die Süddeutsche Zeitung varovali zahraničné tajné služby. Mladík, ktorý žije v Hagene, údajne o možnom útoku komunikoval v četovacej službe. Prokuratúra v Düsseldorfe uviedla, že do vyšetrovania sú zapojené i zložky venujúce sa boju proti terorizmu.

Polícia pred synagógou
Polícia pred synagógou Foto: TASR - AP
 

Synagógu uzavreli už v stredu neskoro popoludní z dôvodu ‟možnej situácie ohrozenia“ a na mieste sa nachádzalo množstvo policajtov. Zrušená bola i bohoslužba na počesť sviatku Deň zmierenia (Jom kipur), ktorý je najposvätnejším dňom židovského kalendára. Bezpečnostné sily uzatvorili i priľahlé ulice.

Pred dvoma rokmi sa práve na Jom kipur pokúsil pravicový extrémista vniknúť do budovy synagógy v Halle na východe Nemecka, kde sa v tom čase nachádzalo 52 veriacich. Po tom, čo sa mu nepodarilo dostať sa dovnútra, zastrelil na ulici dvoch ľudí a ďalší dvaja utrpeli zranenia.