20. 09. 2021 16:12 , článok bol aktualizovaný 21. 09. 2021 09:42 | MOSKVA/jh

Študenta, ktorý strieľal na univerzite v Perme, vyšetria psychiatri

V Permskom kraji v utorok vyhlásili deň smútku na pamiatku obetí streľby.

Timur Bekmansurov strieľal na univerzite v Perme
Timur Bekmansurov strieľal na univerzite v Perme Foto: Profimedia

U študenta Timura Bekmansurova, ktorý v pondelok strieľal zo zbrane v areáli univerzity v ruskom meste Perm, vykonajú komplexnú psychologicko-psychiatrickú expertízu. Informovala v utorok agentúra TASS s odvolaním sa na zdroj zo zdravotníctva.

Expertízu vykonajú, aby "zistili jeho psychický stav, či bol v daný moment príčetný a bol zodpovedný za svoje konanie", uviedol zdroj agentúry. Bekmansurova príslušníci polície pri zadržaní postrelili, preto ho museli neskôr hospitalizovať, jeho stav je kritický.

Univerzita v pondelok najskôr mylne informovala, že páchateľ v nemocnici podľahol zraneniam, neskôr však ruské médiá túto správu korigovali s tým, že študent prežil.

Timur Bekmansurov strieľal na univerzite v Perme
Timur Bekmansurov strieľal na univerzite v Perme Foto: Profimedia
 

Podľa agentúry TASS mal Bekmansurov povolenie na držbu poľovníckej zbrane, ktorú si zaobstaral v máji tohto roka. Ruský vyšetrovací výbor začal proti mužovi trestné stíhanie pre vraždu.

K streľbe v areáli Permskej štátnej univerzity došlo v pondelok okolo 11.00 h miestneho času, keď sa tam nachádzalo približne 3000 študentov. Útok si vyžiadal šesť obetí na životoch a 24 zranených. Hospitalizovali 20 ľudí, z nich najmenej jeden bol v kritickom stave.

Ruský minister školstva Valerij Faľkov v utorok informoval, že siedmich hospitalizovaných, ktorí utrpeli zranenia pri pondelkovej streľbe na univerzite v ruskom meste Perm, prevezú do nemocnice v Moskve.

„Dnes prevezieme sedem osôb do Moskvy, aby im tam poskytli pomoc. Máme všetko potrebné na to, aby letecký prevoz prebehol v poriadku,“ uviedol Faľkov. Zároveň zaželal skoré uzdravenie tým, ktorí boli počas incidentu zranení, a pozostalým obetí zaželal "odolnosť a odvahu" a vyjadril im svoju úprimnú sústrasť.

V Permskom kraji v utorok vyhlásili deň smútku na pamiatku obetí streľby.